Tysiące towarów każdego dnia podróżuje po całym świecie. Co jednak w sytuacji, kiedy dany ładunek ma bardzo duże rozmiary i wagę? Odpowiedzią jest transport niskopodwoziowy, o którym więcej przeczytacie dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-07-24

Wyświetleń: 713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Transport niskopodwoziowy - czyli transportujemy ciężkie ładunki

Żyjemy w cudownych czasach, w których półki uginają się pod ciężarem towarów. Możemy na nich znaleźć dosłownie wszystko, nawet towary z najodleglejszych zakątków świata. Czy zastanawialiście się jednak, jak transportowane są ładunki o niestandardowych rozmiarach i bardzo dużej wadze? Oczywiście część z nich jest transportowana zwykłymi ciężarówkami takimi, które przewożą inne towary. Jest to możliwe, wtedy kiedy dany ładunek można podzielić na mniejsze części. Co jednak w sytuacji, kiedy podzielenie ładunku jest niemożliwe lub po podzieleniu straciłby on swoją użyteczność?

Wtedy z pomocą przychodzi transport niskopodwoziowy. Bywa on też nazywany transportem ponadgabarytowym lub po prostu transportem ciężkim. Podobnie jak w przypadku „zwykłego” transportu używa się w nim ciągników samochodowych oraz specjalnych niskopodwoziowych naczep, które są specjalnie wzmocnione, by móc poradzić sobie nawet z najcięższymi ładunkami.

Zanim jednak transport niskopodwoziowy wyruszy w drogę, logistyk musi wyznaczyć odpowiednią trasę. Drogi muszą bowiem spełniać odpowiednie wymogi, a na trasie nie mogą znajdować się żadne obiekty, które uniemożliwiłyby przejazd lub mogłyby zostać zniszczone np. tunele, lub linie wysokiego napięcia. Jest to więc dość poważne przedsięwzięcie, które trzeba dokładnie zaplanować. W dzisiejszych czasach dzięki technologii komputerowej i internetowi jest to dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. W przypadku bardzo dużych ładunków i tandemów kilku ciężarówek transportu niskopodwoziowego często konieczne jest również korzystanie z usług pilota, który będzie jechał przed nimi i wyznaczał trasę.

Najpopularniejsze ładunki, które transportowane są przy pomocy sprzętu do transportu niskopodwoziowego to:

  • maszyny i sprzęty budowlane, rolnicze przemysłowe,
  • części konstrukcyjne budynków i innych obiektów,
  • sprzęt i pojazdy wojskowe,
  • części do okrętów i samolotów,
  • wiele innych dużych i ciężkich ładunków, które nie mogą być transportowane w normalny sposób.


Jeżeli więc kiedykolwiek zastanawialiście się, czy można przetransportować każdy ładunek, odpowiedź brzmi tak! Służy do tego transport niskopodwoziowy, dla któremu nie jest straszny żaden nawet największy przedmiot.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena