Kalkulator ciąży jest pomocnym narzędziem ułatwiającym monitorowanie przebiegu ciąży. Pozwala na określenie przybliżonego terminu porodu oraz wieku płodu. Dlaczego warto z niego korzystać i jak to robić?

Data dodania: 2019-11-28

Wyświetleń: 625

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kalkulator ciąży – dlaczego warto z niego korzystać?

Na jakiej zasadzie opiera się kalkulator ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży są dla każdej kobiety podróżą w nieznane. Przed przyszłą mamą stoją nowe wyzwania, jej organizm zaczyna się zmieniać, a pod jej sercem rozwija się inna istota. W takich momentach warto korzystać z bezpłatnych aplikacji internetowych, takich jak kalkulator ciąży. Został on stworzony przez niemieckiego położnika – Franza Karla Naegelego. Metoda Naegelego nie jest w stanie ocenić dokładnego terminu porodu, a jedynie przybliżony. Wiele zależy od długości cyklów kobiety oraz ich regularności. W rzeczywistości około 5% kobiet rodzi w wyznaczonym przez ginekologa terminie. Większość wita na świecie potomstwo 2 tygodnie wcześniej lub później niż wskazał kalkulator. Naegele zakłada, że standardowy czas ciąży trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni (280 dni). Pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na podstawie tego, że do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia cyklu, opracował specjalny wzór pomagający w obliczeniu przybliżonego terminu porodu. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki trzeba dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące, a następnie dodać rok. Należy pamiętać, że kalkulator ciąży nie zastąpi wizyty u ginekologa. Pierwsze badanie ultrasonograficzne (USG) powinno się wykonać do 10. tygodnia życia płodowego. Wówczas lekarz określa wielkość pęcherzyka ciążowego. Po badaniach ginekolog zakłada przyszłej mamie kartę ciąży, która pozwala na bardziej profesjonalnie kontrolowanie kolejnych etapów i planowanie badań.

Jak korzystać z kalkulatora ciąży?

Korzystać z kalkulatora ciąży może każda kobieta spodziewająca się dziecka. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „kalkulator ciąży”, aby zyskać dostęp do bezpłatnych aplikacji oraz stron. Koniecznie są wówczas dwie daty: ostatniej miesiączki oraz średniej długości cyklu. Ich znajomość pomoże szybko ustalić przybliżony wiek ciąży. Kalkulator pozwala także na oszacowanie daty poczęcia dziecka. Co ważne, wyznaczona data porodu może nie być równa 9 miesiącom. Jest to kwestia indywidualna, a wiele zależy od długości cykli oraz ich regularności. Nie mniej kalkulator ciąży ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na monitorowanie rozwoju dziecka w kolejnych tygodniach ciąży. Przyszła mama może z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć moment, w którym po raz pierwszy usłyszy bicie serca dziecka lub poczuje jego pierwsze śmiałe ruchy. Ułatwi to także pracę lekarzowi prowadzącemu, który biorąc pod uwagę wyniki swoich badań oraz wiek ciąży, będzie w stanie zlecić kolejne badania i suplementację lekową (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena