Wiadomość o ciąży bywa długo wyczekiwana, potrafi również zaskoczyć przyszłą mamę. Niezależnie od tego, czy wczesna ciąża jest wynikiem długiego starania się o dziecko, czy niespodzianką, wywraca życie do góry nogami. Od tego momentu zmienia się przemiana materii, układ hormonalny i rytm organizmu przyszłej mamy. 

Data dodania: 2021-06-25

Wyświetleń: 730

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dbać o organizm we wczesnej ciąży?

Dla dobrego zdrowia ciężarnej i prawidłowego rozwoju dziecka konieczna jest między innymi zmiana nawyków żywieniowych i regularne wspieranie organizmu odpowiednią suplementacją.

Zajście w ciążę wiąże się z wieloma zmianami w codziennym życiu kobiety. Ciąża jest dużym wyzwaniem dla jej organizmu. Z pewnością wymagać będzie zwolnienia tempa codziennego życia, ograniczenia stresów i zmiany diety na taką, która wspomoże utrzymanie ciąży i zdrowy rozwój dziecka. Jak prawidłowo dbać o organizm we wczesnej ciąży?

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży wiążą się z charakterystycznymi objawami, które nie muszą wystąpić w każdym przypadku, jednak pojawiają się na tyle często, że uznawane są właśnie za jej typowe oznaki. Odczuwalne może być osłabienie, senność, ociężałość, zawroty głowy i bolesność piersi. Często pojawia się huśtawka nastrojów spowodowana intensywnymi zmianami hormonalnymi. Wczesna ciąża często wiążę się z nudnościami występującymi najczęściej rano lub w reakcji na niektóre zapachy, które mogą zacząć być drażniące z powodu wyostrzenia zmysłów i wspomnianej burzy hormonalnej. Nudności charakterystyczne są dla pierwszego trymestru ciąży i zwykle mijają po około 12-14 tygodniu. W pierwszym trymestrze ciąży należy całkowicie zrezygnować z używek – palenia papierosów, picia alkoholu i dużych ilości kawy. Z kofeiny najlepiej zrezygnować całkowicie, zastępując ją herbatą i naturalnymi sokami dodającymi energii dzięki wysokiej zawartości witamin. Dostarczanie substancji odżywczych i niezbędnych dla zdrowego rozwoju płodu pierwiastków jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Dieta we wczesnej ciąży

W związku z ciążą codzienny sposób odżywiania przyszłej mamy powinien ulec zmianie. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zdrowego rozwoju płodu w kolejnych etapach ciąży niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków, regularnych posiłków i suplementacji odpowiedniej dla ciężarnych. Jakie substancje są najważniejsze w codziennej diecie rekomendowanej we wczesnej ciąży?

Dla zdrowego rozwoju dziecka i utrzymania dobrej kondycji przyszłej mamy niezbędne jest dostarczanie składników wzmacniających odporność i wydolność organizmu, wspomagających utrzymanie ciąży i odpowiadających za tworzenie układu nerwowego, tkanek i kości płodu. Substancje rekomendowane kobietom w ciąży, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, to przede wszystkim kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu, w tym zamknięcia cewy nerwowej – zawiązku mózgu i rdzenia kręgowego u dziecka, budowy łożyska przy zajściu w ciążę, a także minimalizuje wystąpienie komplikacji podczas ciąży. Suplementy dla kobiet w ciąży, odpowiednie do stosowania już na etapie jej planowania, takie jak Pueria Uno, zawierają także witaminy B6 i B12, cholinę, jod, DHA oraz witaminę D wspierające prawidłowy rozwój płodu oraz minimalizujące ryzyko powikłań..

Dieta bogata w składniki pokarmowe zawierające wymienione wcześniej substancje, pełna zielonych warzyw, owoców, ryb i owoców morza, kwasów tłuszczowych i minerałów wzbogacona suplementacją bez substancji wypełniających, sztucznych barwników i konserwantów zapewni dostarczenie składników niezbędnych dla dobrego samopoczucia przyszłej mamy i zdrowego rozwoju dziecka. W ciąży należy pamiętać także o regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej oraz regularnym nawadnianiu organizmu, który w tym szczególnym czasie potrzebuje wyjątkowej uwagi i troski.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena