Zapewne każda ciężarna spotkała się wielokrotnie z przeróżnymi przesądami na temat ciąży i porodu. Po rozwiązaniu przychodzi zaś czas na powtarzanie mitów na temat wychowania i pielęgnacji dziecka. Czasami niewiadomo, w co wierzyć, a co lepiej skonsultować z piediatrą przed zastosowaniem się do babcinych rad.
Poniżej znajdują się wybrane przeze mnie, najciekawsze przesądy na temat ciąży, porodu oraz macierzyństwa, nie tylko z Polski ale także z innych części świata. W przypadku praktycznie każdego z nich, znajdą się osoby, które w nie wierzą - a co my na ich temat sądzimy?
1. Przyszła polska mama nie powinna dzielić się jedzeniem. W przeciwnym razie będzie miała zbyt mało pokarmu i nie wykarmi swojego dziecka.
2. Jeśli mongolska ciężarna kobieta poda komuś rękę, jej dziecko zmieni płeć.
3. Dawniej w Polsce wierzono, że znamiona na ciele są spowodowane działaniami szatana.
4. Jeśli Mongołka zajdzie w ciążę z Chińczykiem, pierwsze pokolenie dzieci będzie inteligentne, a drugie – wręcz przeciwnie.
5. Kiedyś w Polsce wierzono w to, żeby nie odmawiać nigdy pomocy ciężarnej. W przeciwnym razie taką osobę pogryzą myszy.
6. Pierwsze ubranka indonezyjskich dzieci powinno się zachować dla kolejnego dziecka, aby przyniosły mu szczęście.
7. W Polsce kobieta ciężarna nie powinna nosić apaszek, korali ani naszyjników, bo jej dziecko owinie się pępowiną i się udusi.
8. W Indonezji wierzy się, że dzieci śpiące w hamakach są znacznie mądrzejsze od śpiących w zwykłych łóżeczkach.
9. Jeden z mongolskich przesądów mówi, że jeżeli dziecko nasiusia u kogoś w domu to któraś z jego domowniczek zajdzie w ciążę.
10. W Polsce istnieje zabobon dotyczący tego, że przyczepienie do łóżeczka lub wózka dziecka czerwonej kokardki, uchroni je przed złymi urokami rzucanymi przez niektórych.