Ciekawy atykuł wyjaśniający znaczenie termowizji, a dokładniej termowizji budynków. Czytając poniższy tekst dowiesz się co wykaże badanie termowizyjne i w jakim celu przeporwadza się owo badanie.

Data dodania: 2011-07-16

Wyświetleń: 1899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termowizja jest najogólniej mówiąc zdalną, bezdotykową metodą diagnostyczną, opartą na obserwacji promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało o temperaturze wyższej od zera i zamianie tegoż promieniowania w obraz, światło widzialne. Dzięki temu łatwo określić rozkład i wartości temperatur w badanym obiekcie.
Inna definicja – termowizja budynków – to metoda badawcza umożliwiająca rejestrację rozkładu temperatur na powierzchni badanego obiektu. O tym właśnie będzie poniższy artykuł.
Badanie termowizyjne budynku ma na celu wykrycie tzw. mostków. Prace termowizyjne to doskonały moment aby je wyeliminować.
W jaki sposób można wykonać termowizję budynków – otóż nauka rozwinęła się już do tego stopnia, iż mamy możliwość zobaczenia tego co dotychczas nie było widać, możemy zobaczyć przenikające ciepło. Dzięki kamerom termowizyjnym możemy zarejestrować minimalne różnice temperatur fotografowanej powierzchni.
Wiadomo już na czym polega termowizja, teraz kilka słów o tym kiedy i jak się ją stosuje. Zastosowanie jest właściwie nieograniczone. Parę zdań o termowizji w budownictwie.
W budownictwie badanie termowizyjne, termowizja budynków pozwala ocenić izolacyjność cieplną budynków.
Termogramy drastycznie obnażają wszelkie niedociągnięcia i błędy wykonawcze, które potem skutkują wzmożoną ucieczką ciepła z budynku.
Badanie termowizyjne służy wykrywaniu źródła i zasięgu zawilgoceń, które mogą pogorszyć materiały budowlane, z co za tym idzie obniżają ich zdolność do wypromieniowania ciepła. Pamiętajmy, iż znając przyczynę przecieków łatwiej zwalczyć zagrzybienie. Kamera termowizyjna – pozwala natomiast sprawdzić ocieplenie i szczelność kominów, sprawdzić i ocenić stan izolacji rur z ciepła i zimną wodą, a nawet wykryć usterki w ogrzewaniu podłogowym.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena