Dlaczego psy uważane są przez wielu z nas za dobrych przyjaciół? Dlaczego tak bardzo dbamy o nie? Otóż psy akceptują bezwarunkowo swoich właścicieli, bez względu na ich słabości, wady i zalety.

Data dodania: 2016-10-30

Wyświetleń: 1646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zadbać w lesie o psiego pupila bez mandatu?

Są przy nas w smutku i w radości, w zdrowiu i w chorobie, podczas zabawy i w czasie wypoczynku...

Czy wiesz, że psy reagują na nasze emocje?
Porozumienie między psem a człowiekiem trwa już około 30 000 lat. Naukowcy z brytyjskiego Sussex University zauważyli, że czworonożni przyjaciele rozpoznają nasze stany emocjonalne po tonie głosu. Potrafią także rozróżniać ludzkie emocje w oparciu o mimikę twarzy. Wiedzą kiedy jesteśmy szczęśliwi lub źli. Dowodzą tego badania weterynarzy z wiedeńskiego uniwersytetu. Badane psiaki najlepiej wykrywały złość.
Wynika z tego, że w procesie ewolucji nauczyły się przewidywać negatywne emocje i wystrzegać się ich.

Jak zadbać o ważnego dla nas czworonoga, podczas pobytu lesie?
Las jako większy zalesiony grunt, nie jest siedzibą naszych psich pupili. To miejsce należy przede wszystkim do dzikiej zwierzyny. Jest dla niej:

  • schronieniem,
  • ostoją, gdzie żyją, rozmnażają się i zdobywają pożywienie.

Stali mieszkańcy lasów mają prawo tam żyć bez żadnych stresów ze strony naszych psów. Dlatego te miejsca mają swoje regulaminy. Określają także zasady wprowadzania psiaków do lasu.

Przepisy dla właścicieli psów w lesie
Do niektórych lasów pies nie ma wstępu np. do parków narodowych.
Według przepisów polskiego prawa: pies, który przebywa w lesie powinien być na smyczy i nie może być puszczony luzem.

Czyn karalny, czyli pies puszczony luzem w lesie
Zakaz puszczania luzem psa w lesie wynika z przepisu art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28.09.1991r., o lasach, a jego naruszenie będzie stanowiło wykroczenie z przepisu art. 166 k.w., który stanowi:

Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. Kara grzywny jest wymierzana w granicach od 20 złotych do 5 tysięcy złotych.


Zabójczy stres dla sarny
Pies, aby zrobić krzywdę sarnie wcale nie musi jej złapać,  czy ugryźć. Wystarczy, że Twój pupil przegoni ją przez dłuższy dystans, a sarna padnie z powodu stresu. Na pewno nikt z nas, by tego nie chciał. Jeśli nie wierzysz, że pies (nawet ten mały) jest w stanie zrobić zwierzętom leśnym krzywdę, sprawdź informacje na blogu: Pies w lesie.

Dlaczego pies się tak zachowuje?
W lesie jest ogromna liczba zapachów. Dlatego nigdy nie mamy pewności, że pies nie pobiegnie za zwierzyną. Twoje wołanie może być nieskuteczne. Pies będzie biegł tak długo, aż się znudzi lub dopadnie celu.
Mandaty, czyli pies w niewłaściwym miejscu
Mandat możesz otrzymać gdy:

  • pies wejdzie na teren z właścicielem tam, gdzie  nie może przebywać,
  • twój pupil biega luzem.

Myśliwi a obecne przepisy
Gdy Twój pies biega bez nadzoru, myśliwy może (na koszt właściciela) :

  • odłowić psa i ustalić, kto jest jego właścicielem,
  • odstawić czworonoga i przekazać go do schroniska,
  • pouczyć Cię o obowiązkach.

Przestępstwo kłusownictwa
Jeśli Twój pies pobiegnie za zwierzyną i będzie stanowił dla niej zagrożenie, to jako właściciel możesz być oskarżony o kłusownictwo z psem.

Co psiemu pupilowi grozi w lesie?

  1. Czworonożny przyjaciel może stać się ofiarą kłusowników, gdy biegając swobodnie wpadnie w zastawioną przez nich pułapkę.
  2. Może spotkać myśliwego z bronią palną, który użyje jej według własnego uznania.
  3. Poważnie zaszkodzić mogą psiakowi umieszczone szczepionki przeciw wściekliźnie. Łatwo przeoczyć komunikat o ich ustawieniu.
  4. Innym zagrożeniem jest też spotkanie samicy z młodymi. Szczególnie niebezpieczne są samice dzików. One nie boją się i nie mają problemu z atakiem.


Co zatem zrobić w lesie, w którym pies powinien być na smyczy?
Oto kilka możliwości:

  1. Twoja aktywność fizyczna z psem: bieganie lub jazda na rowerze z odpowiednim sprzętem np. pasem biodrowym, smycz z amortyzatorem, co pozwala na uwolnienie rąk
  2. Zwykły spacer. Zaopatrz się w dłuższą linkę. Pies będzie mógł się oddalić, a w momencie , gdy poczuje zapach będziesz mógł go zatrzymać.
  3. Stosuj elementy odblaskowe np.
  • obrożę,
  • naklejki na rzepy do szelek,
  • nakładki na obrożę,
  • odblaski na łapy.

Dzięki temu spacerowicze, leśnicy będą mogli szybko stwierdzić, że pies jest pod kontrolą.

A najlepiej to... poszukaj takiego terenu, na którym możesz pupila puścić luzem. Jest jeden warunek, twój pies musi być Ci posłuszny.

Źródło: www.dailymail.co.uk
fot.px

Licencja: Creative Commons
0 Ocena