Smart City co dokładnie oznacza ten termin i czy mieszkańcom inteligentnych miast żyje się łatwiej?

Data dodania: 2020-04-16

Wyświetleń: 479

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Smart City-ranking 2019

W inteligentnych miastach mieszkańcy mają dużo łatwiejszy dostęp do informacji, szybciej załatwiają sprawy w urzędach oraz łatwiej im się przemieszczać przy pomocy dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej.Włodarzom miasta również dużo łatwiej jest zarządzać taką aglomeracją, choćby dzięki opracowaniu procedur wspomagających działania urzędów i służ publicznych.Inteligentne miasta wyróżniają się także• dobrymi warunki dla inwestorów;• odpowiednim stanem środowiska;• bezpieczeństwem mieszkańców;• wieloma możliwościami na spędzanie wolnego czasu (imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne itp.);• aktywnością mieszkańców w ulepszaniu miasta poprzez wspólne działania z administracją.
Indeks Cities in Motion (CIMI) opublikował ranking najbardziej inteligentnych miast świata w 2019 roku.


Miejsce pierwsze Londyn


Londyn od lat gościł w czołówce słynnego rankingu, w 2019 wspiął się na sam szczyt zestawienia. Został doceniony za idealne warunki do inwestowania, przyciągające programistów i właścicieli start-upów. Londyńczycy również mogą cieszyć się z dostępu do otwartej platformy danych „London Datastore”. Dodatkowo stolica UK rozwija największy w Europie projekt Crossrail. Do istniejących już trzydziestu stacji włodarze miasta dobudowują dziesięć nowych linii kolejowych.


Miejsce drugie Nowy Jork


Nowy Jork to miasto w Stanach Zjednoczonych o największej liczbie mieszkańców. W roku 2019 spadł na drugie miejsce rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. Doceniony został głównie za wysokie PKB oraz powszechną dostępność technologii m.in. bezpłatną sieć Wi-fi LinkNYC. W mieście zarejestrowanych jest także 7 tysięcy firm z branży zaawansowanych technologii, co świadczy o przyjaznych warunkach, jakie daje im miasto.


Miejsce trzecie Amsterdam


Amsterdam to wzór do naśladowania w kwestii ekologii, a mieszkańców tego inteligentnego miasta nie trzeba namawiać do zmiany nawyków. 90% gospodarstw domowych przemieszcza się na rowerach. Aktualnie szacuje się, że miasto będzie pierwszą europejską stolicą o zerowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Nie można też zapomnieć o liczbie nowoczesnych przedsiębiorstw z segmentu fintech.


Miejsce czwarte Paryż


Paryż jest siedziba niemal połowy francuskich przedsiębiorstw. Mieszkańcy stolicy Francji zachęcani przez lokalne władze, chętnie dzielą się przejazdami, żeby nie przemieszczać się samochodem w pojedynkę. W trosce o środowisko oraz wygodę mieszkańców Paryża miasto realizuje projekt Grand Paris Express, którego celem jest wybudowanie kolejnych czterech linii paryskiego metra złożonych z 68 nowych stacji pociągów oraz 200 kilometrów linii kolejowych.


Miejsce piąte Reykjavik

W przypadku stolicy Islandii kluczową rolę odgrywa dbałość o ekologię. Energia elektryczna prawie w całości (90%) pochodzi z elektrowni wodnych oraz geotermalnych. Według władz miasta Reykjavik do 2040 roku stanie się zupełnie bezemisyjny, za trzymamy kciuki.

Stolica Polski w 2019 roku zajęła 69., miejsce wyprzedzając Bratysławę i Budapeszt. Najgorzej Warszawa została oceniona w kategorii środowisko, zajmując 96. miejsce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena