Silniki motocyklowe cechują się zróżnicowaną żywotnością. Niektóre modele wykazują pierwsze symptomy zużycia nawet po około 20 000 km. Inne bez problemu pokonują 100 000 km lub nawet 200 000 km. 

Data dodania: 2021-12-14

Wyświetleń: 1782

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wymiana silnika w motocyklu – o czym należy pamiętać?

Wiele w tej kwestii zależy od dbałości użytkownika maszyny, między innymi uzupełniania płynów eksploatacyjnych, jak również stylu jazdy. Wymiana silnika jest rzadkością – właściciele zdecydowanie częściej decydują się na naprawę jednostki napędowej, zwłaszcza że jest to rozwiązanie tańsze, a odpowiednie części są szeroko dostępne. Wyjątek stanowią sytuacje, w których właściciel motocykla pragnie wyposażyć go w mocniejszy silnik. Co warto wiedzieć na temat wymiany silnika w motocyklu?

Regularna wymiana oleju zapobiega awarii

Użytkownicy nowych motocykli nie powinni interesować się kwestią wymiany silnika. Zadbane maszyny pokonują na tej samej jednostce napędowej wiele tysięcy kilometrów. Wystarczy dbać o swój jednoślad. Bardzo ważne znaczenie ma w tym kontekście odpowiednie smarowanie jednostki napędowej. Poziom oleju musi być wystarczająco wysoki, aby zapewnić odpowiednie smarowanie. Jego wymianę zaleca się przynajmniej co kilka tysięcy km, niekiedy nawet 2000 km. Dzięki temu maszyna powinna działać bez większych awarii przez wiele lat.

Remont silnika bardziej opłacalny

Z czasem jednostka napędowa naturalnie się zużywa. Jednak nawet wówczas wymiana silnika stanowi ostateczność. W starszych egzemplarzach cena jednostki napędowej mogłaby przekroczyć wartość samego motocykla, jest więc nieopłacalna. Większość właścicieli jednośladów nie jest w stanie przeprowadzić wymiany samodzielnie. Oznacza to konieczność udania się do warsztatu, gdzie usługa kosztuje około 500 zł.

Tymczasem bardzo rzadko zdarza się, że silnik motocykla całkowicie odmawia posłuszeństwa. Często wystarczy prawidłowe zdiagnozowanie usterki, które kosztuje około 100 zł, a następnie odpowiedni remont. Drobne naprawy, takie jak regulacja zaworów, czyszczenie gaźników czy uszczelnienie wycieków to usługi kosztujące również około 100 zł. Poważniejsze naprawy, takie jak wymiana rozrządu wymagają wydatku na poziomie około 400-500 zł. Innymi słowy, wymiana silnika rzadko okazuje się opłacalna, szczególnie, że poszczególne części silnikowe nie muszą być drogie.

Zgłoszenie wymiany do Wydziału Komunikacji

Zdecydowanie częściej użytkownicy decydują się na wymianę silnika, bo zamierzają wyposażyć swój jednoślad w większą jednostkę napędową. Cena takiej usługi może być zróżnicowana, zależnie od tego, jak bardzo nowa jednostka jest kompatybilna z danym motocyklem.

Najmniej wydadzą właściciela jednośladów, które fabrycznie bywają wyposażone również w mocniejsze wersje silników. W takim przypadku wymiana silnika jest bardziej opłacalna niż kupno nowej, bardziej dynamicznej maszyny, zwłaszcza, gdy użytkownik jest przywiązany do swojego jednośladu i z niego zadowolony.

Po wymianie należy udać się z motocyklem na przegląd, po którym diagnosta ustali nowe parametry silnika i określi masę motocykla. Z uzyskanym dokumentem należy udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego. Zmianę pojemności silnika trzeba też zgłosić do ubezpieczyciela.

Wszystkie niezbędne części dostępne w sklepie internetowym Aparts

Części niezbędnych do naprawy silnika warto szukać w internecie, gdzie podzespoły renomowanych producentów są dostępne w niższych cenach. Bardzo ciekawą ofertę dla właścicieli jednośladów przedstawia sklep internetowy Aparts: https://aparts.pl/czesci-motocyklowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena