Zgodnie z przepisami każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany, ma obowiązek wykupić dla niego polisę OC. Dotyczy to także jednośladów, chroniąc ich posiadaczy oraz inne osoby przed konsekwencjami kolizji i wypadków. Jednak jej posiadanie to za mało, aby mieć zabezpieczanie w razie kradzieży motocykla. To można uzyskać poprzez wykupienie innego, nieobowiązkowego ubezpieczenia i w artykule wyjaśniamy, jakie konkretnie zapewnia taką ochronę – sprawdź już teraz!

Data dodania: 2023-08-04

Wyświetleń: 112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie ubezpieczenie na motocykl chroni przed kradzieżą?

Dlaczego trzeba mieć OC dla motocykla?

Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny musi mieć obowiązkowe OC na motocykl.  Zapewnia ono ochronę na wypadek błędów popełnionych przez kierowcę – jeśli np. spowoduje on wypadek, wszyscy poszkodowani w nim otrzymają odszkodowania. Ubezpieczyciel pokryje zarówno szkody dotyczące ludzi, jak i mienia. Bez niego sprawca zdarzenia drogowego musiałby wypłacić wszystkie te pieniądze z własnej kieszeni.

Co jednak bardzo istotne, brak OC wiąże się także z innymi konsekwencjami finansowymi. Właściciel nieubezpieczonego pojazdu może dostać karę pieniężną, której wysokość zależy od tego, ile czasu upłynęło od wygaśnięcia ostatniej polisy. Jest ona uzależniona także od aktualnego wynagrodzenia minimalnego w Polsce. W przypadku motocykli od 1 lipca 2023 kary wynoszą:

  • 240 zł – brak OC do 3 dni,
  • 600 zł – niewykupienie ubezpieczenia w okresie od 4 do 14 dni,
  • 1200 zł – brak OC powyżej 14 dni.

Szansa otrzymania jednej z powyższych kar jest wysoka, gdyż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz wnikliwiej analizuje rynek. Brak ubezpieczenia może być obecnie stwierdzony nie tylko w czasie policyjnej kontroli drogowej.

Czy w ramach OC motocykl jest chroniony przed kradzieżą?

Z OC otrzymasz pieniądze na naprawę motocykla, jeśli to nie Ty byłeś sprawdzą zdarzenia drogowego. W sytuacji odwrotnej zostaniesz odciążony od kosztów pokrycia szkód kolizji czy wypadku, do którego doprowadziłeś. Jednak na tym ochrona się kończy. Z tej polisy nie dostaniesz odszkodowania, jeśli jednoślad zostanie skradziony czy zniszczony w wyniku np. pożaru. Aby zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami, musisz posiadać ubezpieczenie AC, czyli Auto Casco. Jest nieobowiązkowe, ale zdecydowanie warto rozważyć jego zakup szczególnie w przypadku posiadania motocykla o większej wartości rynkowej.

Ubezpieczenie AC motocykla – przed czym chroni i jakie są wyłączenie z odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie AC motocykla pozwala ubiegać się o odszkodowanie, gdy pojazd zostanie zniszczony, uszkodzony czy skradziony. Dzięki temu np. naprawisz go po obcierkach parkingowych czy odzyskasz jego równowartość, jeśli ulegnie spaleniu czy padnie ofiarą złodziei. Jednak są sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy poważnie przyczynisz się do danego zdarzenia. Przykładem jest kradzież motoru, który nie został prawidłowo zabezpieczony na czas parkowania.

Z powyższego powodu zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia AC, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami. Otrzymasz do niej dokument OWU, czyli Ogólne Warunki Umowy. Znajdziesz tam zarówno zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, jak i listę zdarzeń, w przypadku których odszkodowanie nie będzie wypłacone.

Czy warto kupić AC motocykla i gdzie to zrobić?

Jak widzisz, warto zainteresować się polisą AC dla motocykla. Dotyczy to szczególnie pojazdów o wyższej wartości, zabytkowych czy unikalnych z innych powodów. Wbrew pozorom koszt polisy jest relatywnie niewielki w stosunku do tego, jak szeroką ochronę zapewnia. Szukając takiego ubezpieczenia koniecznie zapoznaj się z możliwie największą liczbą ofert. W tym celu najlepiej skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego np. na stronie https://ubezpieczamy24.com/oblicz-skladke-ubezpieczenia-komunikacyjnego/ lub bezpośrednio ze wsparcia doświadczonych doradców, którzy znajdą i wybiorą dla Ciebie najlepsze opcje AC dla motocykla.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena