Irlandia to \"mała\" (powierzchnia: 70282km2) wyspa. Jej ludność to około 3,6 miliona, a gęstość zaludnienia to 51 osób na km2. Językami urzędowymi są: irlandzki i angielski.

Data dodania: 2007-01-08

Wyświetleń: 10037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Lecz jak się okazuje niewiele osób posługuje się językiem irlandzkim, osoby, które na codzień się nim posługują to zaledwie 4% ludności! Stolicą kraju jest Dublin. Głównym portem wybrzeża jest Cork. Narodowym napojem jest piwo. Największym zaś narodowym świętem jest obchodzony 17 marca Dzień św. Patryka. Wtedy to ludzie poubierani na zielono piją "zielone" piwo.

Praca za granicą to ostatnio jeden z głównych tematów poruszanych w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Polacy masowo emigrują z ojczyzny w poszukiwaniu "chleba" za granicą. Główny ośrodek Polonii w Europie to Irlandia.

Wysokie zarobki, komfort pracy, przestrzeganie praw człowieka i pracownika, dogodne godziny pracy to tylko niektóre plusy życia w Irlandii. Polacy, którzy już zdecydowali się wyjechać za granicę wyrobili markę Polakom, jako solidnym, tanim, skrupulatnym i konsekwentnym pracownikom.

Główną barierą jest oczywiście znajomość języka angielskiego. Mimo to Polacy szybko i chętnie uczą się urzędującego języka w Irlandii. Inną przeszkodą jest mimo wszystko strach przed brakiem pracy, który przecież jest w Polsce szczególnie dotkliwy.

Dużym udogodnieniem są kursy języka angielskiego. Nauka tego języka odbywa się "na miejscu" w Irlandii w specjalnych szkołach dla obcokrajowców.

Mocno rozwinięty transport stanowi duże udogodnienie. W kraju można poruszać się szybką koleją, promem lub autokarami. W miastach tradycyjnym środkami transportu miejskiego, tzn. autobusami publicznymi oraz prywatnych dostawców, tramwajami lub popularnymi taksówkami. Aby dostać się do Irlandii nie potrzeba również główkować. Można to zrobić na wszelkie znane sposoby: samolotem, promem, pociągiem, autokarem lub samochodem.

W Irlandii nie ma jednak "problemu" z dostaniem pracy. Poszukiwanych jest wiele zawodów, zarówno tych z najwyższej "półki", jak i dla ludzi bez wykształcenia. Rozmaitość branży jest zdecydowanym udogodnieniem. Pracę można dostać w branżach: gastronomiczna (bramkarz, barman, kelner, kucharz), informatyczna (informatyk, technik komputerowy), budowlana (inżynier budowlany, robotnik budowlany), pracownik robót domowych (elektryk, hydraulik, malarz, szklarz), pracownik domowy (sprzątacz, pomoc kuchenna, pomocnik kucharza), hotelowa (portier, pokojówka). Są to tylko niektóre z wielu zawodów o zapotrzebowaniu na pracę.

Irlandia jest również bardzo interesującym krajem pod względem turystycznym, co również wpływa na wybór nowego miejsca zamieszkania Polaków w tym a nie innym kraju Europy. Mocno rozwinięta turystyka w tym kraju stanowi kolejne możliwości pracy dla Polaków. Skoro rozwija się turystyka to i występuje zapotrzebowanie na pracę związaną z obsługą turystów.

Irlandia to również bardzo dogodne miejsce ze względu na położenie geograficzne. Wyspa leży nieopodal Wielkiej Brytanii, co stwarza większe możliwości w różnych dziedzinach życia a przede wszystkim rozwoju.

Reasumując Irlandia to kraj przyjazny obcokrajowcom. Niskie koszty utrzymania w stosunku do zarobków oraz zapotrzebowanie na pracę to tylko nieliczne atuty tego wyspiarskiego państwa, które przyciąga "rzesze" Polaków. Poziom i standardy życia stoją na o wiele wyższym poziomie, niż w Polsce. Wysokie rozwinięcie gospodarcze pozwala na stwarzanie warunków do godnego życia dla samych Irlandczyków, jak i obcokrajowców napływających do tego państwa. W przypadku, gdy ojczyzna nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniego bytu, może to z dużą skutecznością zrobić Irlandia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena