Każdy z nas prędzej czy później staje przed decyzją co zrobić z autem, które uległo poważnemu wypadkowi i nie ma już czego ratować lub jego naprawa jest nieopłacalna. Czasem zamiast inwestować w stare auto lepiej zakupić nowe a poprzednie oddać do skupu aut, gdzie profesjonalnie zajmują się złomowaniem pojazdów.

Data dodania: 2022-06-20

Wyświetleń: 322

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z czym wiąże się oddanie auta na złom?

Z reguły za złomowanie pojazdu nie trzeba nic płacić bo tak naprawdę profesjonalne firmy zajmujące się skupem aut dadzą Ci pieniądze za skup oddawanego samochodu. Ponieważ ceny złomu ulegają wahaniom, kwota ta jest zmienna i nie są to zazwyczaj jakieś wielkie pieniądze. Mimo to zawsze warto odzyskać choć niedużą kwotę i pozbyć się kłopotu jakim jest skasowany czy uszkodzony i niewarty naprawiania samochód. Jeśli pojazd jest nadal zarejestrowany, należy wyjaśnić kto zajmie się wyrejestrowaniem. W przypadku sprzedaży sprawa jest oczywista gdyż to nabywca jest odpowiedzialny za wyrejestrowanie i nawet zaleca się uwzględnienie tego punktu w umowie kupna-sprzedaży tak aby kupujący zobowiązał się do zarejestrowania samochodu na swoje nazwisko w uzgodnionym terminie. Natomiast większość firm zajmujących się skupem aut zapewnia swoich klientów, że wyrejestrowanie nastąpi bezzwłocznie po oddaniu auta.

O czym warto pamiętać przy złomowaniu pojazdu?

Warto przede wszystkim najpierw sprawdzić, jakie ceny oferują poszczególne skupy aut za złomowanie pojazdów. Następnie jakie usługi oferują i czy oferują bezpłatny odbiór pojazdu ze wskazanego miejsca, holowanie czy wyrejestrowanie pojazdu. Można się też upewnić  czy dany punkt auto złomu posiada odpowiednie uprawnienia lub dobre opinie. Jeśli wybierzesz już odpowiedni skup, uzgodnij cenę za złomowany samochód. Jeśli samochód ma wartościowe, niedawno zamontowane części lub sprawne, dobrze działające części stanowi to dobrą podstawę do negocjowania ceny. Oprócz ceny uzgodnij także miejsce i czas odbioru samochodu. Jeśli nie chcesz pozostawić wyrejestrowania samochodu firmie zajmującej się złomowaniem pojazdów, udaj się do wydziału komunikacji. Aby wyrejestrować pojazd będą potrzebne następujące dokumenty: tablica rejestracyjna, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, kwitek potwierdzający ubezpieczenie OC pojazdu oraz dokument tożsamości.

Nie musisz się martwić o ubezpieczenie samochodu. Twój ubezpieczyciel zostanie automatycznie poinformowany o wyrejestrowaniu. Sprawdź, czy w pojeździe mogą znajdować się przedmioty, które chcesz zatrzymać. Szukając zapomnianych rzeczy, warto sprawdzić takie zakamarki jak schowek na rękawiczki, odtwarzacz płyt CD i kaset magnetofonowych, miejsce za osłoną przeciwsłoneczną, pod siedzeniami, w półkach drzwiowych, w szczelinach i kieszeniach siedzeń samochodowych, w kieszeniach bocznych oraz siatki i skrzynki w bagażniku.

W momencie przekazywania pojazdu w skupie aut zażądaj, aby przed jego zabraniem wystawiono Ci certyfikat zniszczenia oraz przechowuj ten dokument w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że nielegalne pozbycie się samochodu ma swoje prawne konsekwencje.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena