Bez względu na to, czy planujesz zakupić nieruchomość czy chcesz jakąś sprzedać dobrze jest przygotować się do wyceny nieruchomości i uwzględnić kilka ważnych czynników. Oczywiście wycenę przeprowadza licencjonowany rzeczoznawca nieruchomości, który pomoże Ci określić zarówno koszty, jakie będzie trzeba ponieść kupując daną nieruchomość jak i określić cenę sprzedaży. W tym celu przeprowadza się operat szacunkowy, który pomaga określić wartość rynkową danej nieruchomości.

Data dodania: 2022-11-02

Wyświetleń: 86

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Porady dotyczące wyceny nieruchomości

Co uwzględnić przy sprzedaży nieruchomości?

Zanim licencjonowany rzeczoznawca nieruchomości przyjdzie odwiedzić dom przygotowany do sprzedaży można poprosić agenta nieruchomości, aby obejrzał i ocenił daną nieruchomość. Będzie on w stanie obiektywnie spojrzeć na każde pomieszczenie i dostarczyć pomysłów na ewentualne zmiany oraz ulepszenia. Jest to również dobry czas, aby sprawdzić systemy bezpieczeństwa, kamer lub wszelkich kominków, które mogą być w domu. Jako osoba, która chce daną nieruchomość sprzedać, nie masz potrzeby dokonywać poważnych napraw, chyba, że kupujący faktycznie wymaga tego po oględzinach i chce zakupić nieruchomość w określonym stanie. Najważniejsze aby w momencie pokazywania domu wyglądał on nieskazitelnie. To może oznaczać malowanie, dokręcanie krzywych uchwytów, łatanie dziur w ścianach, opróżnianie rynien i tym podobne prace. Niemniej warto pamiętać, że cokolwiek zrobisz, aby dom wyglądał na dobrze utrzymany to zdecydowanie zwiększy jego wartość i w dłuższej perspektywie wpłynie korzystnie na wycenę nieruchomości. Oprócz naprawy drobnych wad, należy również uporządkować teren wokół domu i ogród, jeśli dana nieruchomość takie miejsca posiada. Innym patentem jest optyczne powiększenie wnętrza nieruchomości bez względu na to, jaki jest jego metraż. W tym celu można usunąć dodatkowe meble lub niepotrzebne przedmioty. Dodatkowo oczywiście warto wyczyścić dom czy mieszkanie na błysk. Blaty oraz podłogi powinny być oczyszczone i wypolerowane, okna umyte a firanki i zasłony wyprane. Możesz powiesić również nowe, ciekawe dzieła sztuki lub lustra, aby odbić światło słoneczne w ciemniejszych pomieszczeniach. Tak długo, jak jesteś w stanie stworzyć jasny i czysty dom, rzeczoznawca nieruchomości będzie w stanie docenić unikalne cechy nieruchomości. Jeśli otrzymałeś wiele ofert na swój dom, możesz użyć ich, jako dowód na aktualną wartość domu. Uzyskanie kilku ofert pokazuje, że cena sprzedaży nieruchomości jest odpowiednia, co może pomóc rzeczoznawcy określić jej obecną wartość.

Z kolei jako kupujący, masz nadzieję, że upatrzony, nowy dom będzie miał wartość ceny rynkowej w chwili zakupu. Niestety, jeśli nieruchomość otrzyma niską ocenę, być może będziesz musiał negocjować ze sprzedawcami o niższą cenę lub zwiększyć swoją zaliczkę. Zanim złożysz ofertę, najpierw zbadaj lokalny rynek mieszkaniowy i poprzednie sprzedaże domów w okolicy. Jeśli cena zakupu, którą rozważasz, jest znacznie wyższa lub niższa niż średnie ceny sprzedaży z poprzednich miesięcy, możesz być w stanie zakwestionować wycenę. Jeśli wycena została wykonana nieprawidłowo porozmawiaj z rzeczoznawcą nieruchomości i zobacz, czy ma jakieś wyjaśnienie dla rozbieżności. Jeśli nie, będzie można zaplanować nowy termin, aby ponownie wycenić dana nieruchomość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena