Jeśli planujesz zakup wymarzonej nieruchomości to jej wycena jest prawie zawsze wymaganą częścią procesu zakupu domu jak i jego refinansowania. Jeśli kupujesz dom, Twój kredytodawca z pewnością zleci wycenę nieruchomości odpowiedniemu rzeczoznawcy, aby upewnić się, że nie przepłacasz za dom albo nie kupujesz go po zaniżonej cenie. W tym artykule wyjaśnimy na czym polega wycena nieruchomości, kto ją przeprowadza i dlaczego kredytodawcy jej wymagają.

Data dodania: 2022-09-20

Wyświetleń: 243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co musisz wiedzieć o wycenie nieruchomości?

Taka profesjonalna wycena nieruchomości wykonana przez licencjonowanego rzeczoznawcę nazywa się operat szacunkowy. Taka wycena domu jest to bezstronne, obiektywne oszacowanie, ile dana nieruchomość jest warta i jest to oczywiście usługa odpłatna. Możesz być jednak pewien, że agent nieruchomości lub pożyczkodawca odnoszą się do tego szacunku jako uczciwej wartości rynkowej nieruchomości. Kredytodawcy wymagają oceny, ponieważ nie mogą pożyczyć więcej pieniędzy niż nieruchomość jest warta. Rzeczoznawcy nieruchomości są licencjonowanymi specjalistami, którzy wyceniają i obliczają wartość konkretnej nieruchomości. Aby zostać takim rzeczoznawcą należy ukończyć podyplomowe studia z zakresu wyceny nieruchomości i zdać pozytywnie egzamin państwowy. Rzeczoznawca nie pracuje dla kredytodawcy, ani dla Ciebie gdyż zgodnie z prawem takie wyceny są wymagane, aby być neutralną trzecią stroną w transakcji hipotecznej. Taka osoba musi być niezależna, staranna, uczciwa i obiektywna. Operat szacunkowy jest wymagany przez bank, aby uzyskać kredyt, więc starając się o niego należy potraktować tą wycenę, jako dodatkowy koszt potrzebny do otrzymania kredytu. Może się zdarzyć tak, że powstaną dwa różne operaty szacunkowe, które teoretycznie powinny mieć zbliżone wartości, ale jeśli taka sytuacja miałaby miejsce przyjmuje się, że bardziej obowiązujący jest ten wykonany najpóźniej.

Rzeczoznawcy biorą pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja domu, jego wielkość oraz stan techniczny. Rzeczoznawca nieruchomości nie będzie oceniał domu na podstawie umeblowania lub kolorów farby. Zamiast tego, będzie patrzył na strukturę domu, urządzenia i wyposażenie, aby upewnić się, że nie ma żadnych wad. Ocena nie jest tym samym, co inspekcja domu. Głównym zadaniem inspektora domu jest ochrona kupującego poprzez identyfikację wszelkich problemów, jakie może mieć dom. Sprawdzają oni gniazdka, spłukują toalety i upewniają się, że urządzenia są sprawne, więc wiesz, jakie naprawy należy wykonać. Zadaniem rzeczoznawcy jest po prostu ocenić i przeprowadzić sprawiedliwą wycenę dla danego domu. Po pierwsze, rzeczoznawca odwiedza dom, aby go obejrzeć i ocenić lokalizację. Podczas tej wizyty może chodzić po domu, robić zdjęcia i pomiary każdego pokoju. Oceni jego stan i cechy i wybierze te porównywalne, aby porównać dom do innych nieruchomości w podobnych lokalizacjach i o podobnych wielkościach. Porównywalne domy zazwyczaj muszą być w określonej odległości od wycenianej nieruchomości i muszą być sprzedawane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena