Na czym polega operat szacunkowy? Kto może go wykonać? Zapraszamy do artykułu.

Data dodania: 2023-01-23

Wyświetleń: 281

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o wycenie nieruchomości

Odpowiednie wycenienie wartości swojej nieruchomości jest kluczową sprawą w wielu kwestiach. Nie jest to rzecz dotycząca wyłącznie kwestii finansowej, ale również zgodności procedur i wiarygodności. Tym bardziej, że w dobie możliwości ogromnego przepływu informacji, można szybko uzyskać szczegółowe informacje z niezależnych źródeł dotyczących danych typu średni koszt metra kwadratowego.  Poniżej przedstawiamy w skrócie kluczowe informacje dotyczące operatu szacunkowego.

Czym jest operat szacunkowy

Operat szacunkowy to profesjonalna wycena nieruchomości, która zostaje wykonana za opłatą przez rzeczoznawcę nieruchomości. Sam dokument jest podstawą do przeprowadzenia wielu operacji takich jak:

- udzielenie kredytu

- podział spadku

- wieloletnie umowy

- transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości

- windykacji

- inwestycji

Ma on również bardzo dużą wartość prawną, jako podstawa w sprawach urzędowych, sądowych, czy bankowych.

Kto może go wykonać operat szacunkowy

Zgodnie z obecnie obowiązującym polskim prawem (stan na początek 2023 roku) może wykonać go tylko i wyłącznie rzeczoznawca nieruchomości. Jako osoba pełniąca zawód zaufania publicznego musi wykazać się on w swoich działaniach obiektywizmem, uczciwością, profesjonalizmem w wykonywanych działaniach, oraz umieć uargumentować wyniki swojej pracy w jasny dla odbiorcy sposób. W temacie zakresu wykonania operatu szacunkowego, to może zostać on sporządzony zasadniczo dla każdej formy nieruchomości. Będzie on zatem dotyczyć przede wszystkim:

- nieruchomości mieszkalnych

- obiektów przemysłowych

- działek rolnych

- obiektów o wartości zabytkowej

- przekazania gruntów pod budowę

Jeśli chodzi o koszt wykonania takiej operacji, to jest bardzo różna i zależy od wkładu jaki musi ponosi rzeczoznawca nieruchomości i położenia nieruchomości, która jest przedmiotem wyceny. Przykładowo otrzymując wycenę nieruchomości w Poznaniu będą to większe koszty z powodu wielkości miasta i popularności jego działek na rynku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena