Elementy konstrukcyjne budynku odpowiadają za stabilność i prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości całego obiektu budowlanego. Chcąc zapewnić sobie trwałą, prawidłową wartość użytkową, należy poznać krótką charakterystykę podstawowych części składowych domu jednorodzinnego.

Data dodania: 2024-10-02

Wyświetleń: 133

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z jakich elementów składa się dom jednorodzinny?

Fundament przenoszący obciążenia na grunt

Przez pojawiające się obciążenia budynku dochodzi do odkształceń gruntu, co jest odpowiedzialne za osiadanie domu jednorodzinnego.
Fundament stanowi więc praktyczne zabezpieczenie. Powstaje z betonu, jak też żelbetu, może być murowany z kamienia oraz z cegły. 

W branży budowlanej spotykamy fundamenty bezpośrednie, pod postacią ławy fundamentowej, jak też stopy, płyty, skrzynie, a nawet ruszty fundamentowe. Stosuje się także posadowione pośrednio słupy, studnie i pale. Budynki lekkie, mające na przykład konstrukcję szkieletową stosuje się fundamentowanie uproszczone, czyli bez ław.

Konstrukcja nośna. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne

Przegrody zewnętrzne i wewnętrzne mają ważną funkcję konstrukcyjną, bo ich zadaniem jest przeniesienie obciążenia konstrukcji budynku bezpośrednio na osadzony fundament. Rolę podobną do ścian mogą pełnić podpory pionowe. Są to elementy konstrukcyjne budynku, takie jak filary, kolumny oraz słupy.

Mury zewnętrzne skutecznie izolują wnętrze domu jednorodzinnego przed wpływem atmosferycznym, pod postacią opadów deszczu i śniegu, oddziaływania wiatru i promieniowania słonecznego. Ściany minimalizują hałas, będąc też zabezpieczeniem przed postronnymi osobami.

Ściany zewnętrzne muszą spełniać określone wymagania w zakresie nośności, akustyki, ochrony termicznej i bezpieczeństwa użytkowania. Od 2021 dopuszczalna jednostka pod postacią współczynnika przenikania ciepła U wymagana jest 0,20 W/m2K dla zewnętrznych przegród domu jednorodzinnego. Pragnąc uzyskać optymalny wynik energooszczędności dla zewnętrznego muru, powinno się używać materiały ścienne posiadające bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ. Pamiętaj, wybierając materiały budowlane, że mała ilość spośród dostępnych na rynku budowlanym spełnia tak ostre kryteria.

Najczęściej spotykane to ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trzywarstwowe. W czasie gorących dni mają za zadanie chronić mieszkańców przed nadmiernym ogrzewaniem się pomieszczeń budynku, a podczas mroźnych nocy zabezpieczać przed niebezpiecznym wychłodzeniem. 

Ściany wewnętrzne są z kolei elementami konstrukcyjnymi, które dzielą cały obiekt budowlany na mniejsze pomieszczenia. Tworzą strukturę przestrzeni życiowej na odrębne pokoje, sypialnie, jak też kuchnię, czy łazienkę.

Ściany w domu jednorodzinnym dzielimy na:

Ściany nośne przenoszą albo na fundament, albo na inne elementy konstrukcyjne budynku poszczególne ciężary. Może to być ciężar własny, wyposażenia, stropu, jak też inne, różnorodne obciążenia. Służą też do sprawnego niwelowania powstających obciążeń pod postacią śniegu oraz z tytułu parcia wiatru na dom jednorodzinny.

Ściany nośne wpływają na wytrzymałość całego budynku, zapewniając ochronę i bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom obiektu. Przegrody te buduje się z trwałych materiałów ściennych. Bardzo niebezpieczne dla użytkowania budynku może być samodzielne usunięcie nośnej ściany wewnętrznej. W ten sposób powstaje zagrożenie dla konstrukcji obiektu i dla bezpieczeństwa domowników. 

Ściany działowe charakteryzują się na ogół niewielką grubością. Rozdzielają wnętrza w budynku tworząc układ pomieszczeń. Ich rolą jest tworzenie przegród przeciwdźwiękowych i wzrokowych. Działowe ściany mają często rozmiar jednej kondygnacji.

Jeśli chcesz być pewny, czy określona ściana jest nośna czy też działowa w obiekcie wielokondygnacyjnym, wystarczy po prostu sprawdzić, które przegrody umieszczone na niższej kondygnacji nie są oparciem dla murów zlokalizowanych na wyższym piętrze. Jeśli przegrody pionowe się nie pokrywają, to z dużym prawdopodobieństwem są to ściany działowe.

Przegrody poziome w budynku. Stropy

Strop dzieli dom jednorodzinny na poszczególne kondygnacje, sprawnie przekazując obciążenia na otaczające go przegrody pionowe, czyli ściany. Strop ma za zadanie stworzy właściwą i trwałą izolację pięter o charakterze termicznym,  akustycznym i hydrologicznym. Istotna w konstrukcji budynku jest także przeciwpożarowa rola stropu. Profesjonalnie wykonany strop skutecznie zapobiega ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia. Przegroda tego typu jest trwałą i skuteczną konstrukcją stanowiącą podłoże dla posadzek, podłóg i sufitów.

Dostępne na rynku budowlanym różne typy stropów są inne ze względu na zastosowaną technologię uzyskania elementu oraz zastosowane materiały budowlane. Najistotniejszym fragmentem konstrukcyjnym stropu są stropowe belki, czyli żebra stropu. Wytwarza się je z niezwykle solidnych, podłużnych fragmentów, na których mocuje się właściwe płyty stropowe. Od jakości użytych na budowie belek zależy nośność całego stropu.

_

Zdjęcie autorstwa Jamie Whiffen na Unsplash

Licencja: Creative Commons
0 Ocena