Wiele osób rezygnuje z telewizji kablowej na rzecz telewizji satelitarnej. Powody mogą być różne, ale nie tego dotyczy ten artykuł. W artykule tym skupimy się na kwestii montażu anteny, czyli elementu niezbędnego do odbierania telewizji satelitarnej.

Data dodania: 2016-06-03

Wyświetleń: 481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na montaż anteny. Powinno to być miejsce, z dala od wysokich drzew, wysokich budynków i innych wysokich obiektów. W przeciwnym wypadku, sygnał z satelity może być blokowany, a to może powodować zakłócenia lub nawet brak obrazu. Odległość anteny do dekodera nie powinna przekroczyć 25 m, ponieważ to też może mieć negatywny wpływ na jakość obrazu.

Kompletny zestaw antenowy powinien zawierać takie elementy jak: antenę satelitarną, maszt, konwerter, uchwyty antenowe, kable i złącza. Warto sprawdzić czy te wszystkie elementy znajdują się w pudełku zestawu antenowego, inaczej złożenie i zamontowanie anteny może okazać się niemożliwe.

Gdy już upewnimy się, że nasza antena jest kompletna i wybierzemy odpowiednie miejsce do jej przymocowania, możemy zacząć prace montażowe. Wszystko zaczyna się od przymocowania masztu, czyli stalowej rury o średnicy ok. 40 mm. Przytwierdzamy ją zazwyczaj do ściany przy pomocy specjalnego uchwytu. Musi być on przytwierdzony bardzo starannie, ponieważ to na nim będzie trzymała się nasza antena. Jeżeli w pobliżu miejsca, do którego chcemy przymocować antenę, znajduje się piorunochron, powinniśmy podpiąć go do masztu. Do tego celu z reguły używa się kabla o oznaczeniu: 50 mm2 Cu. Do połączenia żył antenowych antenowych z masztem służy natomiast kabel o oznaczeniu: 40mm2 Cu.

Długość przewodu antenowego ma także istotny wpływ na jakość odbieranego sygnału. Dlatego przy kablach dłuższych niż 30 m, dobrą praktyką jest stosowanie wzmacniacza sygnału. Należy również pamiętać, by wszelkie przewody poprowadzić tak by jak najmniej przeszkadzały nam w życiu codziennym i można było je łatwo zamaskować.

Jednak samo zamontowanie anteny to nie wszystko. Bardzo ważne jest jej odpowiednie ustawienie. Antena źle ustawiona, będzie powodowała znaczne zakłócenia sygnału i gorszą jakość obrazu. By poprawnie ustawić antenę powinniśmy skupić się na trzech kątach.

  • Kącie konwertera – jest to kąt, pod którym antena „patrzy” w danym kierunku.

  • Kącie elewacji – czyli kąt, pod którym antena skierowana jest do góry.

  • Kącie kierunku samej anteny (azymut minus 180 stopni).

Właściwe kąty dla danego satelity i naszego położenia geograficznego możemy sprawdzić przy pomocy specjalnych tabel, które są dołączone do anteny lub dostępne w internecie.

Oczywiście jest to opis dość ogólny, a każda antena nieco się różni, dlatego przed jej montażem należy dokładnie przestudiować instrukcje. Jednak jeżeli wizja montażu anteny samodzielnie przeraża Cie i paraliżuje, warto zastanowić się nad zleceniem tego fachowcom. Wiele firm zajmujących się sprzedażą tego typu sprzętu, świadczy również usługi montażowe, z których warto skorzystać jeżeli chcemy mieć spokój i gwarancję, że antena będzie właściwie spełniać swoje zadanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona