Dynamiczny rozwój sieci Internet w latach 90. ubiegłego stulecia spowodował przeniesienie znacznej części handlu do świata wirtualnego. O korzyściach tego typu zakupów napisano już wiele. Jednak bardzo rzadko skupiamy się na zagrożeniach, które niesie ze sobą handel elektroniczny.

Data dodania: 2013-01-28

Wyświetleń: 1147

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wystarczy jednak, że będziemy postępować według określonych zasad, a unikniemy rozczarowania, które, niestety, czasami towarzyszy transakcjom internetowym.

Twórz bezpieczne hasła

Większość użytkowników internetu tworzy hasła przede wszystkim łatwe do zapamiętania. Dlatego też zwykle jest to ciąg samych liter lub cyfr. Na domiar złego, wcale nie należą do rzadkości sytuacje, gdy naszym hasłem jest imię psa, ulica na której mieszkamy bądź nawet nasze własne imię lub nazwisko. Również bardzo często hasło to po prostu nasza data urodzenia.

Nie zapominajmy jednak, że potencjalny hacker tego typu hasło może w prosty sposób odgadnąć. Dlatego powinno się ono składać z przynajmniej 10 znaków, którymi powinny być: cyfry, małe oraz wielkie litery, punktacje oraz symbole. Pamiętajmy – im większa różnorodność znaków, tym większe problemy w odgadnięciu takiego ciągu znaków.

Szyfrowanie danych

Dokonując zakupów przez internet, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, czy przesyłane dane (zwłaszcza login oraz hasło) są szyfrowane. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest do tego celu protokół SSL (Secure Sockets Layer). W jaki sposób sprawdzić, czy strona sklepu internetowego korzysta z tego protokołu? Zobacz, czy w pasku adresu po lewej stronie znajduje się zielona kłódka. Po jej kliknięciu możesz także sprawdzić długość klucza szyfrującego (zwykle 128 bitów), a także ważność certyfikatu.

Skontaktuj się ze sprzedawcą przed zakupem

Spróbuj porozmawiać ze sprzedawcą (doradcą sklepowym) przed dokonaniem transakcji. W tym przypadku nie jest istotny sam temat rozmowy, co fakt jej obycia. Dla przykładu możesz dopytać o parametry, których nie rozumiesz, albo o termin wysyłki lub jej warunki. Dzięki temu będziesz w stanie określić samo podejście sprzedającego do klientów.

Sprawdź opinie na temat sklepu

W internecie znajdziemy wiele specjalistycznych stron, jak chociażby forów internetowych, blogów, serwisów z poradnikami zakupowymi, gdzie znajdziesz wiele opinii na temat jakości obsługi w danym sklepie. To również może być pomocne w ocenie wiarygodności danego serwisu.

 Co jeszcze?

Staraj się wystrzegać ofert, których cena jest „nienaturalnie niska”. W takiej sytuacji zadaj sobie pytanie – dlaczego towar, którego wartość rynkowa jest zdecydowanie wyższa, u danego sprzedawcy oferowany jest po aż tak niskiej cenie?

Poza tym staraj się dokładnie czytać regulamin. Co prawda podczas zakupów chroni nas ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta, jednak sprzedawcy mają pewne pole manewru i to również warto doczytać w regulaminie sklepu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena