Recykling metali bazuje na wielokrotnym wykorzystaniu tych samych surowców, do produkcji kolejnych, zupełnie nowych produktów, co jest korzystne nie tylko z finansowego punktu widzenia. W przypadku metalowych elementów odnawialnych w tymże procesie, chronimy nie tylko złoża naturalne, przyczyniając się jednocześnie do znacznej redukcji odpadów zanieczyszczających różnego rodzaju wysypiska. Jest to niezwykle istotne z ekologicznego punktu widzenia.
Złom to towar, który na rynkach międzynarodowych jest niezwykle pożądany, a to głównie ze względu na fakt, że idealnie sprawdza się w procesie produkcji stali. Obrót złomem, ze względu na różne jego rodzaje, a tym samym różne wymagania co do przeróbki, jest gałęzią szeroką i zróżnicowaną. Firmy, które prowadzą skup złomu zaopatrują się aktualnie w nowoczesne i wydajne urządzenia służące do fragmentacji, kompaktacji i separacji jak największej ilości gatunków złomu.
Handel złomem wymagał od początku określonej klasyfikacji materiałów, które znajdują się w obrocie, dlatego też rozróżniamy konkretne typy złomu usystematyzowane zarówno według normy polskiej, jak i europejskiej. Wedle tychże klasyfikacji obrót złomem przewiduje materiały przyporządkowane między innymi do grup N10,N1, N2, N4, N6, N7, W1, W2, W3, W4, W5, W6, W7, czy W13. W zakres tych zbiorów wpisać można np. produkty metalowe nie nadające się do naprawy, odpady komunalne oraz odpady produkcyjne wykonane z metalu, elementy konstrukcji pochodzące z rozbiórki, czy maszyny metalowe, które na skutek korozji lub innych uszkodzeń nie dają możliwości dalszej, bezpiecznej eksploatacji, a także rokowań naprawy.