Szwajcaria jest sąsiadem Unii Europejskiej. Oba te rejony łączy wspólna kultura i wspólne wartości. Niestety kosztem dla Szwajcarii, że nie jest w Unii Europejskiej, są utrudnienia w odprawach celnych.

Data dodania: 2018-08-03

Wyświetleń: 1185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Płać i płacz.
 
 
Gdy przemieszczają się towary (na przykład kupno-sprzedaż) między krajami Unii Europejskiej a krajami znajdującymi się poza jej granicami odbywa się odprawa celna. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że odbyła się odprawa, większości jednak dowiadujemy się o tym, gdy musimy zapłacić należności celne. Gdy eksportujemy towar z Unii Europejskiej (czyli go wysyłamy) nie płacimy należności celnych. Natomiast gdy importujemy towar do Unii Europejskiej, płacimy należności celne (zazwyczaj jest to cło i podatek VAT)
 
Czy Szwajcaria jest szczególna dla Unii Europejskiej?
 
 
Pod względem kulturowym Szwajcaria jest bardzo ważna dla krajów Unii Europejskiej. Kultura kulturą a finanse to finanse. Obaj partnerzy podpisali również porozumienie, na mocy którego, towary, które mają preferencyjne pochodzenie, powinny posiadać preferencyjne stawki celne. Co to oznacza?
 
Preferencyjne pochodzenie.
 
Pochodzenie towaru może oznaczać na przykład miejsce, gdzie został wyprodukowany lub wydobyty towar. Dla odpraw celnych jest to bardzo ważna cecha. Zazwyczaj opisane jest to jako „mada in …”. Natomiast przy preferencyjnym pochodzeniu towaru nie wystarczy jedynie wpisać „made in…” Szwajcaria lub kraje Unii Europejskiej muszą udowodnić, że towar został całkowicie uzyskany na danym terenie z towarów pochodzących z tego terenu (Szwajcaria udowadnia szwajcarskie pochodzenie Unia Europejska unijne, na mocy tego porozumienia Szwajcaria może również deklarować unijne pochodzenie i na odwrót kraje Unii Europejskiej szwajcarskie pochodzenie)
 
if-produkty celne
 
Jak udowadnia się preferencyjne pochodzenie?
 
Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, na fakturze umieszcza się specjalną deklarację o preferencyjnym pochodzeniu, po drugie, eksporter przygotowuje specjalny dokument EUR1.
 
Po co tyle zachodu?
 
Jak wspomnieliśmy wcześniej, należności celne w Unii Europejskiej pobierane są w momencie importu towaru. Jeżeli firma w Unii Europejskiej wysyła towar do Szwajcarii, to nie płaci należności celnych. Natomiast jeżeli ta sama firma importuje, musi zapłacić należności celne.
 
informacja celna
 
 
Co to są należności celne.
 
W skład należności celnych najczęściej wchodzą:
  • Cło
  • Podatek VAT
  • Inne opłaty.
Inne opłaty są stosunkowo rzadko, więc nimi nie będziemy się zajmować. Podatek VAT w Polsce to zazwyczaj 23%. Natomiast cło może być różnej wysokości. Wysokość cła uzależniona jest od rodzaju towaru. Dla przykładu stawka cła na uszczelki gumowe wynosi 2.5%. Podsumowując podatek VAT, może być różny w różnych krajach Unii Europejskiej, natomiast cło jest takiej samej wysokości.
 
Więc o co chodzi?
 
Sprowadzając gumowe uszczelki ze Szwajcarii, możemy zapłacić następujące należności:
  • Gdy na fakturze mamy jedynie dopisek „Made in ...” Wówczas zapłacimy 2.5% cła i 23% VAT.
  • Jeżeli na fakturze posiadamy deklarację o preferencyjnym pochodzeniu towaru lub posiadamy dokument EUR1, wówczas zapłacimy 0% cła (bo taka jest preferencyjna stawka cła na ten towar) oraz 23% podatku VAT.
 
Gdy masz wiedzę, zyskujesz.
 
Wiedza to potęga, dzięki niej możesz zaoszczędzić znaczne kwoty, a co za tym idzie mieć większe zyski. Warto poszukać rzetelne info-produkty celne. Dzięki nim twoja wiedza na temat odpraw celnych zostanie zwiększona, a twoja firma na pewno na tym zyska. Dobra informacja celna to podstawa w transakcjach międzynarodowych.
 
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena