Okres świąteczny to czas prezentów. Czasami jednak jest tak, że nasi bliscy są poza Unią Europejską i chcą wysłać do nas upominek. A czasami to my jesteśmy poza Unią i chcemy przesłać prezent naszym bliskim.

Data dodania: 2018-12-14

Wyświetleń: 744

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe zasady obowiązujące podczas przesyłania towarów z Unii i do Unii.


Podczas eksportu (wysyłki towarów), jak i podczas importu (przywozu towarów), cały towar jest zgłaszany. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że towar jest zgłaszany. Na przykład wysyłając dokumenty, zazwyczaj są one zgłaszane w formie ustnej.


Zasadniczo jest tak, że podczas sprowadzania towaru (importu) płacimy należności celne. Opłaty te nie występują podczas wysyłania towarów poza Unię Europejską. Zatem, gdy otrzymujemy prezent od osoby, która wysłała go spoza Wspólnoty, musimy liczyć się z zapłatą należności celnych. Jest jednak dobra wiadomość, istnieją przepisy umożliwiające zwolnienie z należności celnych. Również istnieje przepis, który umożliwia jego zastosowanie w przypadku przesyłania prezentów.


Użyjmy kuriera.


Gdy chcemy wysłać komuś prezent, coraz częściej wybieramy firmę kurierską. Chcemy mieć pewność, że nasza przesyłka dotrze szybko i sprawnie do odbiorcy. Przy kontakcie z agencją celną warto wspomnieć, że nasza przesyłka to właśnie prezent, wówczas agencja celna pomoże odprawić towar ze zwolnieniem z należności celno-podatkowych. Nie każdy jednak towar możemy zwolnić, sprawdź, jakie należy spełnić kryteria.

info-produkty celneJakie kryteria należy spełnić, aby zwolnić prezent od płacenia należności celnych:

Niestety nie wszystkie towary możemy zwolnić jako prezenty. Aby zastosować to zwolnienie, musimy spełnić kilka kryteriów:
 

  • Od osoby fizycznej do osoby fizycznej.Podstawowym warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest obowiązek udowodnienia, że towar został nadany przez osobę fizyczną, a odbiorca jest również osoba fizyczna. Dowodem potwierdzającym powyższe jest na przykład faktura. Zdajemy sobie sprawę, że może być trudność ze „zdobyciem" tego dokumentu, zatem honorowane jest również oświadczenie z informacją, że towar został nadany przez osobę fizyczną i odbiorca jest również osoba fizyczna.
 

  • Ile


Kolejnym równie ważnym warunkiem, umożliwiającym zwolnienie jest wartość zadeklarowanej przesyłki. Aby móc zwolnić przesyłkę, zadeklarowana wartość nie może przekraczać równowartości 45 EUR.


informacja celna
 

  • OgraniczeniaNie każdy towar możemy jednak zwolnić z należności celnych jako towar od osoby fizycznej dla osoby fizycznej o wartości przesyłki nieprzekraczającej 45 EUR. Istnieje kilka przedmiotów, które dyskwalifikują nam to zwolnienie. Informacja celna dotykająca tego problemu nie mieści się jednak w ramach tego artykułu.


Elementarna wiedza z tematyki odpraw celnych.

Posiadanie elementarnej wiedzy z tematyki odpraw celnych przynosi wymierne korzyści. Jak widać powyżej wiedzę, można wykorzystywać na przykład do zwolnień prezentów. Warto śledzić rzetelne strony i wyszukiwać na nich informację. Skompresowana wiedza celna pozwoli nam rozwiązać nie jeden problem a przy okazji uchroni nas od płacenie niepotrzebnych należności celnych.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena