Oporniki są bardzo ważnymi elementami, stosowanymi w elektronice. Czy wiesz, dlaczego są tak bardzo istotne?

Data dodania: 2019-02-11

Wyświetleń: 970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niewątpliwy opór przed opornikami.
 
 
Tak naprawdę w praktyce, opór elektryczny jest realizowany za pomocą opornika. Na marginesie, możesz się również spotkać z nazwą rezystor. Można powiedzieć, że oporniki to najprostsze elementy elektroniczne. Oporniki to również najbardziej popularne elementy tychże układów.
 
 
 
 
 
Jak działa opornik?
 
 
Jak wyobrazić sobie pracę opornika? Najprostszą metodą będzie zastosowanie analogii. Wyobraźmy sobie rurę, przez którą przepływa woda. W tak skonstrowanym przewodzie wprowadzmy dodatkowy element, zwężkę. 
 
Gdy zaczniemy przepuszczać przez naszą rurę wodę, w miejscu zwężki woda napotka opór. Analogicznie wygląda to z opornikiem. Rezystor w naszym obwodzie elektrycznym jest niczym zwężka w przewodzie rurowym.
 
Po co w ogóle stosujemy oporniki?
 
 
Oporniki
 
 
Zapewne zastanawiacie się, po co naw w ogóle potrzebne są oporniki? Omawiane urządzenia są elementami biernymi, innymi słowy można powiedzieć, że rezystory nie wzmacniają sygnału, natomiast moc w rezystorach tracona jest w postaci ciepła. Zasadniczo oporniki stosowane są do ustalania prądów i napięć w obwodach elektrycznych, rezystory są również elementami filtrów.
 
 
Ale dobra, dobra sorry, jakie parametry mają rezystory?
 
 
 
 
Najważniejszym parametrem oporników, jest rezystancja. Parametr ten wyrażany jest w omach. Oporniki o takiej samej rezystencji, mogą znacznie różnić się kształtem, a zwłaszcza wielkością. Jedne oporniki o takiej samej rezystancji mogą być cienkie a inne grube. Dlaczego tak się dzieje?
 
 
Bo krótka to mowa, to moc znamionowa.
 
 
Czasami bywa tak, że w takich samych obwodach elektrycznych, gdzie instalujemy oporniki o takiej samej rezystancji, takie same (pod względem rezystancji) rezystory zachowują się zupełnie inaczej. Niektóre z nich grzeją się, spełniając swoją funkcję. Inne natomiast nagle zaczynają się palić. Dzieje się tak dlatego, że, mimo iż oporniki posiadają taką samą rezystencję, zachowują się inaczej, gdyż mają inną moc znamionową.
 
 
 
 
 
Warto tu przytoczyć jeden z ważniejszych wzorów:
 
 
P = U x I
 
P-oznacza moc.
 
 
U-oznacza napięcie.
 
 
I-oznacza natężenie.
 
 
Możemy przeprowadzić sobie mały eksperyment. Potrzebne będą nam dwa oporniki o takiej samej rezystancji 100 omów. Do rezystora przykładamy napięcie 20 V. Mając takie dane, jaką moc uzyskamy?
 
 
P=U x I
 
 
Jak dobrze pamiętamy
 
 
I = U/R
 
 
R-oznacza rezystancję.
 
 
 
 
 
P= U x U/R
 
 
Czyli moc to napięcie do kwadratu przez rezystancję.
 
 
Zatem posiadając dane informujące nas o rezystencji (100 omów) oraz napięciu, bez problemów jesteśmy w stanie obliczyć moc. W naszym przypadku wynosi ona 4 W. Nic więc dziwnego, że oporniki o mocy znamionowej mniejszej niż 4 W, paliły się a oporniki o mocy powyżej 4 W, doskonale spełniały swoje zadanie.
 
 
Tolerancyjni dla oporników.
 
 
Kolejnym parametrem istotnym dla oporników jest tolerancja. Parametr ten informuje o dokładności, z jaką zrobiony został ten komponent elektroniczny. Parametr ten, czyli tolerancja, może wahać się od 20% do nawet kilku dziesiątych procenta. Obecnie najczęściej na rynku można spotkać oporniki o tolerancji 5%.
 
 
Opory przed rezystorami.
 
 
Wiedza na temat oporników jest szalenie interesująca. Osoby interesujące się elektroniką wiedzą co to są wyświetlacze OLED lub powerbanki, ale nie znają tak naprawdę podstaw. Zachęcam do ciągłego poszerzania swojej wiedzy na ten temat. Świat elektroniki jest fascynujący, a my możemy go nieco bardziej poznać, wszystko zależy od nas.
 
 
 
 
 
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena