OLED, czyli Organic Ligher Emiting Diode (Organiczna dioda emitująca światło) jest to technologia oparta na organicznych diodach.

Data dodania: 2019-01-21

Wyświetleń: 509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego organiczne?

Jak wspomniano wyżej, technologia ta oparta jest na organicznych materiałach. Jak to możliwe? Produkty w tej technologii oparte są na polimerach, czyli na związkach organicznych. Technologia OLED znajduje szerokie zastosowanie przy budowie wyświetlaczy do telefonów, jak i ekranów telewizorów.


Jak to wszystko się zaczęło?

Pierwsze prace nad elektroluminescencją odbywały się już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Po kilkunastu latach to zjawisko odkryto w cienkich foliach polimerowych, których umieszczono pomiędzy foliami eletrody. Kilkanaście lat później, czyli w latach osiemdziesiątych prowadzono pracę nad wprowadzeniem produktów zbudowanych w tej technologii do masowej produkcji. Niestety produkty zrobione w tej technologii były bardzo słabej jakości. Wyświetlacze OLED w ówczesnych latach charakteryzowały się niewielką żywotnością. 
 

Dopiero w latach dziewięćdziesiątych opracowano produkty, które miały zastosowanie w produkcji masowej. Kolejna fala rozkwitu przyszła po roku dwutysięcznym, gdy wyświetlacze zbudowane w technologii OLED zaczęto stosować w aparatach telefonicznych. Jedną z głównych zalet omawianej technologii było to, że wyświetlacze zbudowane na ich bazie, posiadają znakomitą widoczność i to niezależnie od kąta patrzenia.

Ekrany telefonów komórkowych to za mało.

Kolejnym etapem w rozwoju technologii OLED, była budowa telewizorów oparta na tych wyświetlaczach. Już w roku 2007 firma SONY wprowadziła do sprzedaży telewizor oparty na tych podzespołach. Jak można było się spodziewać, telewizor wzbudził ogromną sensację. Tak naprawdę tym produktem, zostały światu pokazane olbrzymie możliwości technologii OLED.

Przyjrzyjmy się bliżej.


RI GROUP


Nowa technologie OLED wzbudzała wielka sensacje.

Wyświetlacze zbudowane na bazie OLED, posiadają plusy i minusy. Do największych plusów takich urządzeń, należy fakt, że wyświetlacze OLED mają bardzo krótki czas reakcji. Wartość tego parametru jest znacznie krótsza od najlepszych wyświetlaczy LCD. Czas reakcji nie przekracza setnych części milisekundy.Do kąta?.


Kolejną główną zaletą wyświetlaczy OLED, które daje nam ta technologia, jest możliwość oglądania obrazów wyświetlanych na tych urządzeniach z doskonałą jakością, niezależnie od kąta, z jakiego patrzymy na ekran. Niezależnie pod jakim kątem patrzymy na ekran, nie ulega zmianie ani poziom jasności, ani odwzorowanie barw.

Biel jest jeszcze bielsza?

W tej technologii jak wspomniano o tym wyżej, urządzenia posiadają doskonałe odwzorowanie barw. Dzieje się to między innymi dlatego, że do pikseli kolorowych dodano również sub piksel koloru białego. Wpływa to zasadniczo na jakość wyświetlanych obrazów.

Zachować energię.

Bardzo ważną zaletą tej technologii, jest bardzo niski pobór energii. Zatem urządzenia te nie tylko odwzorowują znakomicie barwy i jasność, ale jednocześnie nie pobierają przy tym dużo energii.

Nie jesteśmy doskonali, czyli wady OLED

„Żywotność, to nie jest moja mocna strona"


Trwałość urządzeń wyprodukowanych w tej technologii pozostawia wiele do życzenia. Niestety urządzenia te charakteryzują się małą trwałością. Co prawda producenci pracują nad rozwiązaniem tego problemu, niemniej jednak nie osiągnął on jeszcze satysfakcjonującego poziomu. Na czele usterek pozostaje tu niezmiennie kolor niebieski.

Co z tą bielą?

Mimo dodania sub piksela białego (a może właśnie dzięki temu) odwzorowanie samej bieli nie jest idealne, pozostaje tu wiele do życzenia. Jakość tej barwy uzyskiwanych na wyświetlaczach nie jest dobrej jakości.


Z TV na bagna?


Wyświetlacze oparte na technologii OLED są bardzo wrażliwe na wilgoć. W zdecydowany sposób wpływa to na ich żywotność. Należy je zatem chronić od tego niekorzystnego czynnika.

Technologia OLED

Niezależnie od tego, czy wybierzemy tę technologię, czy też nie, ma ona w sobie duży potencjał rozwoju. Widać również, że technologia ta rozwija się bardzo dynamicznie. Główna wada, którą posiadają te urządzenia, czyli żywotność zastanie zapewne wkrótce usunięta.
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena