Kiedyś w życiu prawdziwego mężczyzny nadchodzi taki moment, że trzeba stanąć na wysokości zadania. W zasadzie żona „suszy głowę" od pół roku. Nie masz ochoty, ale ona nalega. Tak czeka cię remont w tym także wymiana oświetlenia.

Data dodania: 2018-11-28

Wyświetleń: 474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

żarówki LED 7 W

I nic tylko młodym być...

Zaczynasz rozglądać się w sieci, szukając odpowiedniego oświetlenia. Może lampy LED a może panele LED 40 W, a może inne oświetlenie? Już masz jakiś zarys projektu, a tu tyle terminologii związanej z oświetleniem. O co chodzi? W obecnej chwili żałujesz, że nie przykładałeś się bardziej do fizyki. Nie martw się, poniżej znajdziesz podstawowe zwroty związane z oświetleniem.Świetny strumień świetlny.

Najczęściej spotykanym zwrotem, odnoszącym się do tematyki oświetlenie, jest strumień świetlny. Tego typu termin znajdziemy prawie w każdym opisie oświetlenia. Strumień świetlny to całkowita moc światła emitowanego przez źródło światła (na przykład żarówki LED, taśmy LED). Wielkość ta określa oddziaływanie światła na ludzkie oko. W najprostszych słowach jest to po prostu miara jasności światła. Strumień świetlny mierzony jest w lumenach.

A później atmosfera zrobiła się gęsta.

Kolejnym parametrem, z którym z pewnością się spotkacie, jest natężenie oświetlenia. Oceniając najnowsze wzory oświetlenia, z pewnością natkniecie się na ten zwrot. Natężenie to nic innego jak gęstość strumienia świetlnego, który pada na odpowiednią powierzchnię. Gdy chcemy policzyć natężenie oświetlenia, musimy podzielić wartość strumienia świetlnego przez pole powierzchni, na które ono pada. Jednostką, która określa ten parametr, jest luks.

oświetlenie LED

Od wyboru do koloru.

Jak widać to nie takie trudne. Dla przykładu strumień świetlny zwykłej żarówki 100 W wynosi 1300 lumenów, natomiast ten sam parametr dla żarówki LED 100 W może już wynieść 10 000 lumenów. Natomiast jeżelibyśmy chcieli wyobrazić sobie jak zmierzyć luksy, czyli, jak już wszyscy pamiętamy natężenie oświetlenia, musimy wyobrazić sobie żarówkę, zawieszoną gdzieś pod sufitem. Żarówka, świecąc na dół, tworzy stożek światła. Czyli przy samej żarówce jest niewielki, natomiast na podłodze jest już duży. Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę, że oświetlając na przykład kartkę papieru, bardziej oświetlona będzie pod samą żarówką niż na podłodze. Tak właśnie jest z lumenami.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena