Kondensatory to jedne w ważniejszych elementów obwodów elektrycznych. Gdy jest się entuzjastą elektroniki, nie wystarczy wiedza na temat powerbanków, telewizorów czy też telefonów, warto znać choćby podstawy. Kondensatory, to proste urządzenia, czy wiesz, jakie funkcje spełniają?

Data dodania: 2019-02-16

Wyświetleń: 727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak budowa cepa.


Kondensatory to bardzo proste urządzenia. Zasadniczo składają się z dwóch płytek przewodnika, oddzielonych od siebie izolatorem. Izolatorem może być na przykład powietrze, papier lub inne materiały.


Co właściwie „robi" to małe cudeńko w obwodzie?


W tym miejscu można, by przytoczyć kilka wzorów, nie martwmy się, jednak postaram się wytłumaczyć zasadę pracy kondensatora przy pomocy analogii wodnych.


Wyobraźmy sobie okrąg, przez który przechodzi średnica. W tych miejscach, gdzie mamy linie są nasze przewody z wodą. Woda zatem może płynąć albo naokoło okręgu, albo przez środek okręgu. Jeżeli chcemy, aby woda płynęła w naszych przewodach, potrzebna jest nam pompa. Pompa będzie naszym odpowiednikiem źródła napięcia. Naszą pompę umieśćmy na okręgu po lewej stronie, w naszym modelu średnica przechodzi z góry na dół. W tym momencie, gdy włączymy pompę, woda zacznie płynąć na około, część natomiast będzie przepływała przez średnicę.


W naszym modelu potrzebny będzie nam włącznik, dlatego tuż za pompą (ale jeszcze przed wlotem do średnicy) umieszczamy zawór. Dlatego, gdy zamkniemy zawór, cała nasza woda nie będzie płynąć. W naszym modelu potrzebne nam będzie jeszcze kilka urządzeń. Na średnicy u góry zamontujmy zwężkę (to nasz opornik) oraz wodomierz (żarówka). Po przeciwnej stronie pompy umieśćmy kulę z elastyczną membraną w środku.
Do dzieła.


Gdy mamy tak skonstruowany model, postarajmy się go wypróbować. Włączamy pompę i otwieramy zawór. W początkowej fazie woda wpływa do średnicy oraz płynie również po okręgu. Gdy woda napotka opór w postaci membrany, membrana się wygnie, a woda będzie przepływać jedynie przez średnicę naszego modelu.

Cuda wianki.


Co jednak sio stanie, gdy zamkniemy zawór (nasz włącznik). Pompa przestanie tłoczyć wodę. Woda, która wypchnęła membranę, zacznie się cofać, przepłynie przez naszą zwężkę i przepłynie przez wodomierz. Nasza kula z membraną jest tu naszym odpowiednikiem kondensatora. Gdy na podstawie opisanego powyżej modelu, zbudujemy sobie model obwodu elektrycznego, po wyłączeniu źródła napięcie, żarówka jeszcze przez jakiś czas będzie świecić.


Kondensatory


W kondensatorach magazynowane są ładunki elektryczne. Ważną informacją, jest również to, że kondensatory posiadają pojemność elektryczną. Pojemność w kondensatorach wyrażamy w Faradach.

Kondensatory wykorzystywane są do różnych celów. Najbardziej popularne kondensatory, o których zapewne słyszeliście to kondensatory ceramiczne oraz kondensatory tantalowe.

Analogia ułatwia życie.

Mam nadzieję, że analogia wodna ułatwiła wam zrozumienie pracy kondensatorów. Tak przedstawienie działania kondensatorów jest o wiele łatwiejsze do zrozumienia. Elektronika jest fascynująca, warto poznać jej sekrety, warto poświęcić jej trochę czasu, aby ją lepiej zrozumieć.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena