Import towaru to bardzo popularny sposób na zarabianie pieniędzy. Ostatnio również część osób fizycznych postanowiło sprowadzać dla własnych celów towary z zagranicznych bardzo popularnych platform oferujących tego typu rzeczy.

Data dodania: 2018-04-10

Wyświetleń: 990

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Import towaru w Unii Europejskiej związany jest z obowiązkiem zapłacenia należności celno-podatkowych. Istnieje szereg możliwości zwolnienia z tego obowiązku, natomiast ramy tego artykułu nie pozwalają na ich nakreślenie. Osoby zainteresowane tym tematem powinny szukać tak zwanych info-produktów celnych opisujących ten problem.

Jak wspomniano wyżej import towarów w odróżnieniu od eksportu, związany jest z zapłatą należności celno-podatkowych. Czym są należności celno-podatkowe? Najczęściej występującymi składnikami tej opłaty jest stawka cła oraz podatek VAT. Rzadziej jest to akcyza i na przykład cło antydumpingowe.

Info-produkty celne

Cło


W Unii Europejskiej za ten sam towar, który przybył z tego samego kraju i posiada takie same dokumenty, obowiązuje taka sama stawka cła. Na przykład, jeżeli firmy w Hiszpanii, Belgii i w Polsce sprowadzą uszczelki gumowe z Chin, to we wszystkich wymienionych państwach zapłacą identyczną stawkę cła, czyli 2,5%.


Od czego uzależnione jest cło?


Cło uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju towaru. Każdy towar posiada swój kod PCN. Taryfa celna to zbiór kodów. Kody uszeregowane są w sposób logiczny. Taryfa celna zaczyna się od zwierząt, im wyższe numery PCN, tym przyporządkowane są coraz bardziej zaawansowane technicznie przedmioty. Uszczelki gumowe posiadają kod 4016 (cały kod w imporcie składa się z 10 cyfr, tu podano jedynie początek kodu). Każdy kod posiada określone stawki cła.


Uważny czytelnik zapewne zauważył, że wpisano „stawki cła" a nie „cło". Tak to prawda. Na jeden rodzaj towaru może przypadać kilka stawek celnych. Wróćmy do naszego przykładu, czyli uszczelek gumowych. Dla tego rodzaju towarów mamy co najmniej dwie stawki celne 2,5% (stawka celna dla krajów trzecich) oraz 0% (preferencje). Preferencje obowiązują tylko dla niektórych państw (na przykład Szwajcaria lub Norwegia). Nie wystarczy wysłać jedynie z kraju, gdzie obowiązują preferencje, aby zastosować obniżoną stawkę cła. Importer musi udowodnić pochodzenie towaru.

informacja celna


VAT


Najczęściej spotykana stawką na produkty przemysłowe jest stawka 23%. Towary rolnicze, książki z ISBN i bez ISBN posiadają inne stawki, produkty medyczne również posiadają inną stawkę VAT.


Gdzie szukać stawek celnych i stawek VAT dla importowanych towarów?


Najlepszym miejscem do szukania stawek jest internet. Jeżeli chcemy mieć pewność co do wysokości stawek, warto korzystać z ze sprawdzonych stron. Najbardziej wiarygodnym źródłem tych informacji jest strona ministerstwa finansów ISZTAR. Na niej są zawsze aktualne stawki.
Import towarów nie jest trudnym procesem. Warto szukać tańszych towarów poza granicami Unii Europejskiej. Importer jednak musi być przygotowany na to, że w momencie, gdy sprowadzamy towar ciążą na nas należności celno-podatkowe. Warto zatem posiąść umiejętność kalkulacji a do tego będzie nam niezbędna wiedza o stawkach celnych i podatkowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena