Czasy bardzo dynamicznego rozwoju rynku e-commerce w Polsce najwyraźniej już minęły. Najwięksi gracze ugruntowali swoje pozycje, a mniejsi muszą radzić sobie na inne sposoby. Jednym z nich, jest rozszerzenie oferty na inne rynki, gdzie konkurencja jest znacznie mniejsza, a najbardziej dynamiczne wzrosty dopiero się rozpoczynają.

Data dodania: 2021-09-10

Wyświetleń: 435

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Węgierski rynek e-commerce

Jednym z takich rynków są Węgry, kraj geograficznie nieodległy, o sporym potencjale wzrostowym. Jak jednak zorganizować taką inwestycję? Jak dostarczać towary?

Węgierski rynek - dlaczego ciekawy?

Choć rynek e-commerce u naszego południowego bratanka jest znacznie mniejszy, niż w Polsce (Węgry mają około 10 mieszkańców), to ma kilka atutów, dzięki którym dla większości jest naprawdę interesujący. Przede wszystkim, mimo pewnych zapóźnień, węgierski rynek, podobnie, jak cała gospodarka, należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Choć w ciągu ostatnich 7 lat w węgierskim internecie pojawili się e-sprzedażowi giganci, jak chociażby MediaMarkt, eMag czy Tesco, to nadal rynek ten pozostaje sporo w tyle za resztą Europy. Daje to spore możliwości polskim sprzedawcą, który w ten sposób mogą załapać się okres dynamicznego wzrostu, po którym charakterystyka węgierskich e-zakupów zmieni się znacząco. 

Paczka na Węgry i inne sposoby wejścia na rynek

Z pewnością znaczna część polskich przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją rynkową zechce rozpocząć od sprzedaży wysyłkowej. Wielu rozważa otwarcie węgierskiej wersji swojego sklepu internetowego, tak, aby konsumenci mogli składać zamówienia w swoim języku. Nie jest to jednak jedyna opcja - drugi największy sklep internetowy na Węgrzech - eMAG oferuje węgierskim klientom towary od wszystkich europejskich dostawców. Dla wielu polskich sprzedawców może to być więc łatwa okazja do sondowania rynku. 

Jak zorganizować handel? Najłatwiej znajdując odpowiednią firmę kurierską, oferującą tanie i ekspresowe przesyłki. Paczka do Węgier może być dostarczona w ciągu kilku dni, dzięki czemu twoi konsumenci nie muszą długo czekać na przesyłkę zza granicy - z pewnością ułatwi im to podjęcie decyzji o skorzystaniu z twojej oferty. Taką usługę znajdziesz w naszej ofercie, a dzięki dobrej organizacji i dbałości o detale możemy zaproponować ci konkurencyjne ceny. Jednak na tym nie koniec - chcąc zyskać uznanie w oczach klientów, musisz zadbać nie tylko o same dostawy, ale również o sprawną obsługę posprzedażowa - i u nas ją znajdziesz! Np. oferujemy ci pełną i bezproblemową obsługę zwrotów uszkodzonych bądź niechcianych towarów, tak, aby klienci mieli zaufanie do twojej oferty. Wielu klientów docenia również możliwość płacenia za pobraniem - do niedawna było to utrudnieniem przy zamówieniach zagranicznych, ale również taką usługę możemy ci zaoferować - twoi klienci wygodnie zapłacą za przedmiot w węgierskich forintach, a ty na koto otrzymasz złotówki. 

Podmioty o większym potencjale rynkowym z pewnością docenią możliwość wynajęcia przestrzeni magazynowej na Węgrzech z adresem, z którego będą dokonywane wysyłki i na który będą mogły trafiać zwroty. Dzięki temu węgierscy konsumenci nie będą w stanie w ogóle zauważyć, że są obsługiwani przez zagraniczny podmiot, co zapewni im komfort porównywalny z lokalnymi zakupami. 

Czy skorzystasz?

W czasie, gdy spowolnienie gospodarcze puka do kolejnych Państw mądrą strategią jest rozszerzanie swojej oferty o kolejne rynki - szczególnie gdy mowa o rynku jednego z najdynamiczniej rozwijających się państw w Europie. Warto wykorzystać taką okazję, dodatkowo ciekawą z racji na historycznie bardzo dobre relacje między naszymi krajami. Z pewnością polskie pochodzenie produktu będzie dla wielu konsumentów argumentem, skłaniającym ich do zakupu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena