Nauka jazdy konnej jest niesamowitym doświadczeniem dla osób w różnym wieku. Sprawia ogromną satysfakcję zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli zastanawiasz się nad opanowaniem sztuki jeździeckiej, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Znajdziesz w nim cenne wskazówki dotyczące podstaw nauki jazdy konnej i odpowiednio przygotujesz się do pierwszych lekcji.

Data dodania: 2023-06-27

Wyświetleń: 124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauka jazdy konnej. Od czego zacząć?

Dobry ośrodek jeździecki - jak go wybrać?

Wybór odpowiedniego instruktora z bogatym doświadczeniem jest pierwszorzędnej wagi. To właśnie on zadba o Twoje bezpieczeństwo i poprowadzi przez meandry sztuki jeździeckiej. Z tego też względu warto rozsądnie podejść do wyboru ośrodka jeździeckiego. Jak go wybrać? Analiza opinii dotychczasowych klientów może być pomocna. Równolegle można zasięgnąć języka wśród rodziny i znajomych, bo nóż widelec, mogą coś konkretnego polecić.

Opinie klientów to tylko jeden z czynników, które powinieneś rozpatrzeć. Niemniej ważne są informacje dotyczące zaplecza, stanu koni i programu nauki jazdy konnej. Ośrodki jeździeckie oferują swoim klientom zarówno kursy podstawowe, które wdrażają adepta tej wspaniałej sztuki w arkana jazdy konnej, jak i również rozszerzone moduły szkoleniowe.

Początkujący jeździec - jakie powinno być jego wyposażenie?

Nauka jazdy konnej wymaga od początkującego jeźdźca posiadania określonego asortymentu. Nauka nie byłaby możliwa bez specjalnego kasku jeździeckiego. Odpowiada on za bezpieczeństwo i nie może go zabraknąć. Wybierając kask, powinieneś sugerować się kształtem głowy. Lekcje konne nie byłyby możliwe bez specjalnej odzieży jeździeckiej.

Zapewne widziałeś na filmach lub zdjęciach, jak wygląda dżokej. Istota spodni jeździeckich tkwi w ich wygodzie i dopasowaniu do siodła. Nauki jazdy konnej nie można sobie nawet wyobrazić bez właściwego obuwia. Ten element ubioru nastręcza pewnych kłopotów osobom początkującym. Jeśli planujesz rozpocząć naukę jazdy konnej, przygotuj obuwie z niskim obcasem. Pozwoli Ci to utrzymać się w stepie.

Pierwsze lekcje jazdy konnej - opanowanie umiejętności podstawowych

Nauka osoby początkującej zaczyna się od wprowadzenia jej w świat koni. Adept, niezależnie od tego, czy jest dzieckiem, czy człowiekiem w wieku dorosłym, zaczyna od oswojenia się ze zwierzęciem. Jeśli dotąd nie miałeś do czynienia z koniem, to nauczysz się prowadzić zwierzę na lonży i prawidłowo je szczotkować. To najbardziej li tylko podstawowe umiejętności, które powinieneś opanować w trakcie nauki jazdy na świeżym powietrzu. Nauka osób początkujących zakłada również zakładanie siodła i wędzidła.

Lekcja jazdy konnej - czas wsiąść na konia

Po opanowaniu tych umiejętności czeka Cię nauka elementarnych pozycji jeździeckich. Rolą instruktora na tym etapie jest przećwiczenie z początkującym jeźdźcem utrzymanie równowagi w siodle. Jazda konna odbywa się również za pomocą lejców, które trzeba umieć trzymać prawidłowo. Kierowanie koniem odbywa się i to warto podkreślić za pośrednictwem nóg. Instruktor jazdy konnej przygotuje Cię pod kątem odpowiedniej jej pracy, by móc poruszać się na koniu prawidłowo.

Nauka jazdy konnej - praktyka czyni mistrza

W zależności od stopnia umiejętności ćwiczącego instruktor może zainicjować szereg ćwiczeń, które rozwijają jego umiejętności jeździeckie. Zajęcia uwzględniające nieco wyższy poziom zaawansowania mogą uwzględniać naukę skrętów, cwał i jazdę w kłusie. Systematyczna nauka jazdy konnej zdecydowanie poprawia umiejętności jeździeckie. Naturalnie każdy adept jeździectwa uczy się w swoim indywidualnym tempie.

Nauka jazdy konnej - ile kosztuje?

Koszt nauki jazdy konnej uzależniony jest od kilku czynników. Są to kolejno lokalizacja ośrodka, sam ośrodek, czas zajęć, poziom doświadczenia instruktorów i zaawansowania. Ile zatem kosztuje jazda konna? Ośrodki jeździeckie gwarantują chętnym lekcję próbną. Jest ona tańsza od normalnych zajęć i w zależności od wymienionych czynników wynosić może od 50 do 100zł. Rozwiązanie te ułatwia decyzję wobec podjęcia kursu. Następnym krokiem może być zapis na kolejne lekcje. Cennik jazdy konnej jest zróżnicowany, ale przeważnie zamyka się w kwocie od 80 do 150zł za godzinę lekcji. Bardzo korzystne z punktu widzenia osób w każdym wieku są karnety. Są one korzystne cenowo.

Kurs jazdy konnej - koszt dodatkowy

Jeśli interesuje Cię odpowiedź na pytanie, ile kosztuje jazda konna, to cena samego kursu jest zaledwie sumą bazową, którą powinieneś uiścić. Niezależnie czy zapiszesz się na lekcję próbną, czy zakupisz pięciogodzinny karnet jeździecki, powinieneś dysponować odpowiednią odzieżą. Jazda bez kasku i treningi bez wygodnych, dobranych spodni jeździeckich wydaje się niemożliwa. W trakcie, gdy trwa nauka jazdy konnej, zwierzę musi być pod stałą opieką. Wlicza się w nią pielęgnację konia, jego żywienie i wynajem boksu.

Zajęcia jazdy konnej - komu są dedykowane?

Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe decydują się na przygodę, jaką bez wątpienia jest nauka jazdy konnej. Kurs jazdy konnej dedykowany jest również osobom z problemami zdrowotnymi. Wśród nich znajdują się przede wszystkim osoby niepełnosprawne, które ćwiczą nie tylko nie umiejętności jeździeckie, ale i również pewność siebie. Obcowanie ze zwierzętami działa na nich dobrze. Ile kosztuje nauka jazdy konnej w poszczególnych grupach? Czy wiek i stan zdrowia wpływa na cenę kursu? Różnica jest niewielka i jest ona zależna od poziomu zaawansowania.

Nauka jazdy konnej - podsumowanie

Jeśli cenisz sobie ruch na świeżym powietrzu, sport i dobrze czujesz ze zwierzętami, to jeździectwo jest dla Ciebie wprost stworzone. To fenomenalna przygoda, która pozwoli Ci poczuć się jak prawdziwy kawalerzysta. Przymierzając się do kursu dla osób początkujących, przeanalizuj opinie na temat pobliskich ośrodków szkoleniowych i zdecyduj się na pierwszą jazdę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać do odpowiedniej szkółki swoje pociechy. Dziecko będzie szczęśliwe, obcując z tak sympatycznymi zwierzętami, jak konie. Tajniki jeździectwa zgłębiać mogą też najbliżsi, którzy borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój z myślą o zajęciach z instruktorem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena