Jazda konna to marzenie wielu dziewczynek. U niektórych miłość do koni przechodzi z wiekiem, a u większości zostaje na całe życie - albo w formie rekreacji, albo wchodzi na poważniejszy, sportowy poziom.

Data dodania: 2023-01-08

Wyświetleń: 74

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

5 powodów, dla których warto zapisać dziecko na lekcje jazdy konnej

Cytaty o jeździe konnej pokazują, jak wspaniałą więź łączy konia z jeźdźcem. Nie ma wątpliwości, że obcowanie z koniem i treningi mają wiele zalet oraz mogą pozytywnie wpłynąć na dziecko (na każde! Mimo że w stajni widać więcej dziewczynek, to jazda konna jest dla wszystkich, niezależnie od płci). Dlaczego warto rozważyć zapisanie dziecka na lekcje jazdy konnej?

1. Nauka odpowiedzialności i empatii

Jazda konna nie zaczyna się w momencie posadzenia dziecka na koniu i nie kończy, gdy z niego schodzi. Kontakt ze zwierzęciem wymaga zadbanie o jego potrzeby: przed i po jeździe. Nauka czyszczenia, siodłania i rozsiodływania to ważne elementy jeździeckiej przygody. Dzięki całej otoczce jazdy konnej (to także zamiatanie stajni czy odkładanie wszystkich rzeczy na miejsce!) dziecko uczy się odpowiedzialności. Z kolei kontakt z koniem rozwija inteligencję emocjonalną - ważną kompetencję w życiu dorosłym.

2. Poprawa kondycji fizycznej

Jeździectwo jest aktywnością fizyczną, która wymaga od dziecka używania mięśni całego ciała. Może to przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej dziecka i wzmocnienia jego mięśni. Jazda konna to aktywność, która rozwija jeźdźca na wielu płaszczyznach. Poprawa wydolności, lepsza koordynacja - to tylko niektóre z nich!

3. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych

Jazda konna dla dzieci to w dużej mierze kontakt z instruktorem/instruktorką, z koniem, a także z innymi dziećmi i osobami, które przebywają w stajni. Dziecko staje się odważniejsze, nabiera wiary we własne możliwości oraz staje się bardziej odpowiedzialne. Jeździectwo to sport w pewnym sensie indywidualny, ale nierzadko trzeba poprosić o pomoc, np. żeby podnieść ciężkie siodło. Pobyt w stajni da Twojemu dziecku dużo więcej niż się wydaje.

4. Okazja do nawiązania przyjaźni

Wspólna pasja łączy. Tak jest też wśród pasjonatów jazdy konnej. Przyjaźnie z obozów jeździeckich często zostają na całe życie, a wspólne treningi i wyjazdy na zawody pozwalają nawiązać nowe znajomości. Chociaż jazda konna to głównie obcowanie z koniem, to w trakcie jeździeckiej przygody Twoje dziecko pozna naprawdę wiele osób. Być może niektóre z nich zostaną w jego życiu na dłużej.

5. Relaks i sposób na rozładowanie emocji 

Jeździectwo może być doskonałym sposobem na odprężenie i zrelaksowanie się po ciężkim dniu w szkole lub pracy. Kontakt z naturą i zwierzętami może pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem i napięciem. Udowodniono, że jeźdźcy są bardziej zrelaksowani i lepiej zarządzają emocjami. To kolejna korzyść z lekcji jazdy konnej!

Kiedy warto zapisać dziecko na naukę jazdy konnej?

Jeśli Twoja pociecha uwielbia bajki o koniach i jest zachwycona zabawkami przedstawiającymi kucyki lub większe wierzchowce, to powinna być zachwycona nauką jazdy konnej! Dziecko może szybko złapać bakcyla nawet jeśli na co dzień nie mówi o obcowaniu z końmi. W życiu każdego człowieka bardzo ważna jest pasja. Może w przypadku Twojego dziecka będzie to właśnie jazda konna?Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena