Coraz to większa ilość czynności jest przez nas wykonywana za pośrednictwem Internetu. Z pewnością zaliczyć możemy do niej zakupy. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat ilość użytkowników e-sklepów drastycznie wzrosła. Dlaczego wybieramy zakupy online? Co kryje się za sukcesem tej formy dokonywania transakcji?

Data dodania: 2012-11-21

Wyświetleń: 1265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość z nas przywykła już do korzyści, jakie niesie ze sobą Internet. Prosta i szybka komunikacja, niezliczona ilość informacji i danych, z których w parę chwil możemy skorzystać, no i, zmierzając do sedna, zakupy. Kilkanaście lat temu każda konieczność nabycia danego dobra wiązała się z koniecznością odwiedzenia miejsca, w którym było ono sprzedawane, wybranie egzemplarza dla siebie i dostarczenie go do domu. Obecnie na porządku dziennym jest dokonywanie zakupów za pośrednictwem Internetu.

Kiedy udostępniona mi została usługa Internetu, temat zakupów przez Internet był mi całkowicie obcy. Wiele wówczas dało się posłyszeć o oszustach, którzy w zamian oczekiwanego towaru wysyłają jakieś śmiecie. Sam bałem się, że natknę się na taką osobę, czego z czasem będę żałował. Po pewnym czasie jednak zdecydowałem się na skorzystanie z usługi e-zakupów, by kupić piłę tarczową z Niemiec. Główna przyczyną był fakt, że jej cena była o niebo niższa od tych modeli, do których miałem dostęp na lokalnym rynku. Zaryzykowałem i opłaciło się, piła służy mi do dziś.

Mechanizm jest prosty, szukasz, wybierasz, zamawiasz, a kurier pojawi się w twoim domu lada dzień. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie trzeba wychodzić z domu. Usługi kurierskie rozwinęły się do tego stopnia, że przy pewnych odległościach paczki przychodzą w przeciągu 24h. Jedyne, co musimy zrobić, to ponieść koszty wysyłki. Osobiście przyznaję, że jest to wielka wygoda. Zdarzyła się raz sytuacja, kiedy kupując sprzęt RTV, czekałem dłużej, aż sklep go ściągnie, aniżeli miałbym go kupić online.

Kurierzy wykonują kawał dobrej pracy. Nie ma znaczenia, czy mówimy o transporcie międzynarodowym, czy też krajowym, ważne jest to, że owe firmy gwarantują nam określone ramy czasowe, w czasie których produkt do nas dotrze. Wiadomym jest, że w razie większych odległości przesyłka trwa odpowiednio dłużej, jednakże w dalszym ciągu nie jest to taki czas, na który byśmy mieli podstawy się nie zgodzić. Rynek firm kurierskich jest bardzo duży i z dnia na dzień rozwija się. Z dnia na dzień firmy kurierskie prześcigają się z ofertą. Dla nas, ich klientów, jest to oczywiście pozytywna kolej rzeczy. Kluczowe przy wycenie wysyłki są zazwyczaj wielkość i waga paczki, a także cel, do którego ma ona zostać dotarczona.

Ilość spornych transakcji staje się coraz mniejsza. Ludzie zdają sobie sprawę, że mechanizmy wyszukiwania oszustów są coraz lepsze, tak więc nie warto jest postępować niezgodnie z regulaminami sprzedaży. Rozwinęło się także pod tym kątem zabezpieczenie dla osób kupujących. Serwisy umożliwiają bardzo często zwrot kosztów, transakcji, która nie była zgodna z zasadami, zwiastując przy tym kłopoty prawne dla oszusta.
Naczelną zasadą jest sprawdzanie towaru w momencie jego wręczenia. Kurierzy często sami o tym przypominają, jednakże jest to w naszym interesie, by nie dać się oszukać. Sytuacje jednak, gdzie coś jest niezgodne z oczekiwaniami, to mimo wszystko rzadkość.

Z dnia na dzień liczba użytkowników e-sklepów rośnie, podobnie jak ilość transakcji dokonywanych przez Internet każdego dnia. Na taki stan rzeczy wpływ miało wiele czynników, takich jak wartki rozwój Internetu, bankowości elektronicznej czy też wspomnianych już firm kurierskich. Dlaczego wybieramy zakupy online? Bo nie trzeba wychodzić z domu, bo cena jest naprawdę atrakcyjna, bo brak nam czasu na chodzenie po mieście. Jest to bardzo spore ułatwienie, które na pewno nie zniknie z listy naszych upodobań.

Licencja: Creative Commons