Do zakupów zdążyliśmy przywyknąć już w tak dużym stopniu, iż nie zauważamy wielu interesujących rzeczy z nimi związanych. Czy wiesz, kto opracował pierwszą kasę fiskalną, kiedy zaczęliśmy płacić kartami płatniczymi lub gdzie powstał pierwszy dom handlowy? Jeżeli nie, to dowiesz się tego poniżej.

Data dodania: 2013-03-05

Wyświetleń: 2294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Początki kas fiskalnych

Pierwsza kasa fiskalna została opracowana przez James'a Ritty'ego zaraz po wojnie secesyjnej. Urządzenie to miało przede wszystkim na celu zapobiec drobnym kradzieżom, których dokonywali pracownicy salonu, którego właścicielem był właśnie Ritty. Z pomocą swojego brata Johna, James Ritty opatentował swój wynalazek w 1883 roku.

Pierwsze kasy fiskalne były urządzeniami całkowicie mechanicznymi. Prawdopodobnie Ritty, tworząc swój wynalazek, wzorował się na urządzeniu, którego zadaniem było zliczanie poszczególnych obrotów śrub napędowych stosowanych na statkach.

kasa fiskalna z 1904Kasa fiskalna z 1904 roku

Wkrótce po opatentowaniu swojego wynalazku James oraz John Ritty postanowili uruchomić fabrykę, która miała zajmować się produkcją kas fiskalnych. Jednak przedsięwzięcie to przerosło możliwości braci. Fabryka ta przez kilkadziesiąt lat przeszła przez wiele rąk. Obecnie znamy ją jako NCR Corporation.

Karty płatnicze

Współcześnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne zakupy bez kart płatniczych. Pojawiły się one już na początku XX wieku. O ile technologia ich wykonania była zupełnie inna niż obecnie, to funkcjonowały na tych samych zasadach co dzisiaj. Pierwsze karty obciążeniowe na świecie pojawiły się już w 1914, a wprowadziła je firma Western Union.

Warto także pamiętać o roku 1950, kiedy to Diners Club zaczął wydawać swoje karty, które dawały możliwość regulowania bezgotówkowego płatności w hotelach oraz restauracjach.

Z kolei pierwszą kartą kredytową, którą wydawał bank, była karta BankAmericard. Bankiem tym był Bank of America. Miało to miejsce w 1958 roku.

W Polsce płatność kartami była możliwa już w czasach socjalizmu. Karty te były jednak wydawane przez zagraniczne banki i można było nimi płacić jedynie w niewielu miejscach w kraju. Prawdziwy rozkwit tej formy płatności w Polsce miał miejsce dopiero w latach 90. XX wieku.

Domy towarowy

Kto z nas nie robił zakupów w domach towarowych?! Trudno pewnie znaleźć kogoś takiego. Niewiele osób jednak wie, że ich historia sięga bardzo daleko wstecz. Powszechnie uważa się, iż najstarsze domy handlowe to te, które znajdują się w Wielkiej Brytanii. Jest tutaj wiele prawdy, gdyż np. najstarszym zarejestrowanym domem handlowym w Wielkiej Brytanii, a być może także i na świecie, jest Bennett's of Irongate w Derby, którego powstanie datuje się na rok 1734.

Dom towarowy w Paryżu z 1867 rokuDom towarowy w Paryżu z 1867 roku

Jaka jest przyszłość zakupów?

Bez wątpienia będzie to przeniesienie znaczącej części zawieranych transakcji zakupowych do Internetu. Aby poprzeć to stwierdzenie, warto zauważyć, iż szacuje się, że sprzedaż online na świecie osiągnie w 2013 roku zawrotną kwotę 1,25 biliona dolarów!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena