Nikt chyba nie wyobraża sobie życia bez  książek. Nie mówiąc o gazetach, zasypujących nas z każdej strony ulotkach, plakatach powieszonych w niemal każdym punkcie miasta czy wizytówek, bez których współczesny biznes, marketing nie miałby pewnie większych szans na powodzenie.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 2825

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystkie te dobrodziejstwa zawdzięczamy oczywiście grafikom, autorom, kreatywnym twórcom, wymieniać można by było długo. Jednakże nie można zapominać o podstawowym – o drukarni! To właśnie stamtąd trafiają do naszych rąk wszystkie te rzeczy, które cieszą nasze oko i umysł.

Historia druku, a co za tym idzie drukarni jest stosunkowo krótka, gdyż odnosi się do niczego więcej jak sposobu nanoszenia obrazu metodą odbicia z formy drukowej na dane podłoże. A w historii ludzkości długo niestety nie było takiego materiału, które nadawałoby się do przyjęcia szybkoschnącej farby. I oczywiście pierwsze takie podłoże zawdzięczamy nie komu innemu jak starożytnym Chinom i ich estampażowi – metodzie wykonywania odbitek na kamieniu.

Rewolucja w XV wieku

Rewolucję przyniósł wiek XV i Gutenberg, który wynalazł nową metodę druku. Najstarszym drukiem wymyślonej przez Niego ruchomej czcionki jest jedyna zachowana kopia dziewięciu stron. Najbardziej znanym wydaniem jest jednak, uznawana za dzieło pionierskie, 42-wierszowa Biblia Gutenberga. Ma ona objętość 643 kartek, nakład wynosił prawdopodobnie około 165 egzemplarzy. Najstarsze druki zwano inkunabułami, które miały wygląd pisma ręcznego, a wszelkie ozdoby jak ilustracje, nagłówki i inicjały domalowywano ręcznie.

Pierwsze drukarnie w Polsce

Potem wszystko nabrało rozpędu. Pierwsze drukarnie w Polsce były zakładane przez wędrownych drukarzy niepolskiego pochodzenia. W II połowie XVI wieku działało w Polsce już 12 drukarni, przyczyniając się oczywiście do rozwoju humanizmu i myśli oświeceniowej.  Trochę później, bo w roku 1836 w Jeziornej powstała maszyna papiernicza – wcześniej nadal stosowano papier czerpany.

Rozwój

W 1814 roku dziennik The Times wprowadził pierwszą parową prasę drukarską.  Po kolei wprowadzano litografię, mechaniczne urządzenia do składania książek, monotyp...  Linotyp, czyli urządzenie do maszynowego składu tekstów, skonstruowane w 1885 roku przez amerykańskiego zegarmistrza Ottomara Mergenthalera. Było pierwszym urządzeniem do zmechanizowanego składu tekstu. Powstałe w Warszawie 1897 Zakłady Graficzne B. Wierzbicki i Sp. posiadały wyspecjalizowane działy chemigrafii (gdzie wykonywano także rastry do produkcji klisz siatkowych), litografii, typografii i offsetu. U progu XX w. głównym ośrodkiem drukarstwa polskiego były Warszawa, gdzie funkcjonowało 77 drukarni, Lwów i Kraków.  W 1904 powstała pierwsza maszyna offsetowa. Offset to rodzaj pośredniego druku płaskiego, gdyż w procesie technologicznym farba z płyty zostaje przeniesiona najpierw na powłokę gumową a dopiero z niej na papier; pozwala na szybkie i łatwe zadrukowanie wszystkich – nawet tanich – gatunków papieru lata 80. XX wieku - przeniesienie metod przygotowania do druku z zecerstwa do DTP.

A dziś? Drukarnia, introligatornia, studio DTP i inne tego typu nazwy - mamy ich miliony, tak jak i ich rodzajów. Sitodrukowe drukują za pomocą sita nadruki na koszulkach, odzieży, gadżetach i różnych materiałach. Sitodruk może być bezpośredni, transferowy (najpierw nadruk za pomocą sitodruku bezpośredniego na papierze termotransferowym, a następnie wprasowanie za pomocą nagrzanej prasy na koszulce lub gadżecie). Za pomocą druku offsetowego drukowane są różne materiały poligraficzne: kalendarze, gazety, ulotki, foldery, teczki reklamowe i inne materiały papierowe.

Jedno jest pewne, druk zrewolucjonizował świat i życie bez druku nie było takie same.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena