Jesteś w ulubionej restauracji, ciesząc się pysznym posiłkiem. Przy stoliku obok ktoś zaciąga się papierosem, wypuszczając chmurę dymu. Ponieważ palenie w restauracji jest zabronione, myślisz o zwróceniu się do palacza. Zanim zaczniesz protestować, zastanów się czy ta osoba nie korzysta z e-papierosa.

Data dodania: 2013-04-06

Wyświetleń: 1558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto wynalazł elektronicznego papierosa?

Co musisz wiedzieć?

Elektroniczne papierosy, zwane również bezdymnymi papierosami, e-papierosami, są alternatywną metodą spożywania nikotyny. Producenci często projektują urządzenia tak, że te wyglądają jak zwykłe papierosy, ale nie zawierają tytoniu i nie wymagają ognia. E-papieros jest zasilany elektrycznie. Urządzenie zamienia  płyn z nikotyną w parę lub mgłę, którą następnie wdycha użytkownik. Nie ma ognia, popiołu i zapachu dymu. E-papierosy nie zawierają substancji szkodliwych jak ich tradycyjne odpowiedniki. Producenci i twierdzą, że e-papieros jest zdrowszą i tańszą alternatywą dla papierosów tytoniowych, które powodują miliony zgonów rocznie. Niektórzy użytkownicy mówią, że elektroniczne papierosy pomogły zmniejszyć ich kaszel, wyostrzyć zmysły smaku i węchu, a nawet poprawić jakość snu.

Wynalazek z dalekiej Azji

Elektroniczny papieros został wynaleziony przez chińskiego farmaceutę Hon Lik, który opatentował urządzenie w 2003 roku i wprowadził go na rynek chiński w roku następnym. Palenie tradycyjnego papierosa powoduje spalenie tytoniu i uwolnienie dymu zawierającego nikotynę. E-papieros nie opiera się na tym procesie spalania. Zamiast tego dochodzi do podgrzania płynu z nikotyną oraz powstania mgiełki, którą wdycha użytkownik. W zależności od urządzenia, użytkownik może dobrać stężenie nikotyny najbardziej odpowiadające osobistym preferencjom. E-papieros składa się z trzech części: baterii, kartridża i atomizera. Coraz popularniejsze stają się także modele, gdzie ostatnie dwie części są połączone w jedną – kartomizer.

Sposoby dystrybucji

Producenci sprzedają swoje e-papierosy w sklepach, ale również w coraz większym stopniu za pomocą Internetu. Dostępnych jest wiele modeli o przeróżnych kształtach i właściwościach. Niektórzy naśladują wygląd papierosów tytoniowych, podczas gdy inne wyglądają jak cygara, fajki, a nawet długopisy. Ceny są różne, począwszy od 150 złotych do 300 złotych za zestaw startowy, który zazwyczaj zawiera ładowarkę i kilka akcesoriów, płyny oraz e-papierosa. Warto zaznaczyć, że elektroniczne papierosy są tańsze w obsłudze niż papierosy tytoniowe. Chociaż e-papierosy mogą pomóc konsumentom uniknąć wielu zagrożeń zdrowotnych, palenie nadal daje użytkownikom dawkę uzależniającej substancji. Jeśli e-papierosy nadal będę zdobywać popularność, mogą stać się częstym widokiem w restauracjach, filmach, teatrach, biurach i innych miejscach.

Licencja: Creative Commons