Podstawą w walce z nałogiem jest odpowiednia motywacja. Odrzucenie papierosów wymaga wiele pracy nad sobą oraz wsparcia otoczenia. Postawienie przed sobą odpowiednich celów pomoże przetrwać początkowe - najtrudniejsze dni bez nikotyny. Nie trzeba wcale korzystać ze środków łagodzących głód palenia, które są niezwykle drogie.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 2390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zmotywować się do rzucania palenia?

Plan rzucania

Decyzja o odstawieniu papierosów musi zostać dokładnie przemyślana. Rzucanie palenia bez przygotowanego planu nie ma większego sensu. Pierwsze dni bez palenia są wielkim wyzwaniem, a w kryzysowych momentach najlepiej sięgać po sprawdzone i zaplanowane rozwiązania. Pozbycie się szkodliwego nałogu będzie dużo łatwiejsze, jeśli przekonamy się, że jest to dla nas rzeczywiście najlepsza droga. Wtedy możemy przejść do poszukiwania porad jak rzucić palenie. W innych przypadkach szybko stracimy zapał i zapewne powrócimy do wyniszczającego palenia tytoniu. Odstawianie papierosów dla małżonka, bliskich czy szefa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepiej odpowiedzieć sobie na pytania, co da nam pozbycie się nałogu.

Korzyści z rzucania

Zaleca się przygotowanie listy zysków i strat. Trzeba na niej umieścić wszystkie rzeczy, które zawdzięczamy papierosom lub przez nie tracimy. Pozwoli to przekonać się, że rzucanie palenia ma sens. Musimy zmierzyć się z naszą psychiką i nabytymi przez wszystkie lata palenia przyzwyczajeniami. Trzeba zachować przygotowaną listę, ponieważ już po pierwszym dniu niepalenia będziemy starali znaleźć się wymówki, mające przekonać nas do ponownego palenia. Warto porozmawiać z najbliższymi i zapytać ich jak postrzegają nasze palenie. Zdanie rodziny czy partnera jest bardzo ważne i z pewnością pozwoli nam dojrzeć do odpowiedniej decyzji. Nie warto przejmować się zdaniem innych palaczy na temat rzucania. Każdy z nich zazwyczaj twierdzi, że wie jak rzucić palenie, ale nie chce tego robić z miłości do papierosów. To oczywiście kłamstwo mające na celu wytłumaczenie się przed samym sobą z szkodliwego nałogu.

Indywidualne planowanie

Rzucanie palenie jest indywidualną sprawą każdego człowieka. Nie ma złotego środka gwarantującego pozbycie się szkodliwego przyzwyczajenia. Podstawą jest poznanie swojego organizmu oraz psychiki. Warto stale szukać inspiracji do rzucenia papierosów i rozmawiać na ten temat z innymi osobami. Odstawienie nikotyny może być dużo prostsze niż to się wszystkim wydaje. Wystarczy jedynie zapomnieć o rozpowszechnianych mitach i uświadomić sobie, że to zadanie wymagające ciężkiej pracy nad sobą. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena