Jednym z problemów z jakim borykają się na codzień mieszkańcy Krakowa i przyjezdni goście jest parkowanie w okolicy centrum. Warto więc wiedzieć co oznaczają poszczególne strefy.

Data dodania: 2011-01-30

Wyświetleń: 1735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Krakowie obowiązują 3 strefy ograniczonego ruchu drogowego: A, B i C, gdzie strefa A jest najbardziej restrykcyjna.

W strefie A obowiązuje całkowity zakaz parkowania i dopuszczalny jest wyłącznie ruch pieszy i rowerowy. W strefie B obowiązuje ograniczony ruch kołowy z ograniczeniem prędkości 20 km/h. Parkowanie jest dozwolone tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach. W strefie C można parkować, ale wjazd i parkowanie dozwolony jest jedynie na 2 godziny. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 obowiązują karty parkingowe (do kupienia w kioskach, urzędach pocztowych lub u parkingowych). Godzinny postój obowiązuje około 3 zł.

Oprócz kart postojowych można również skorzystać z miesięcznych abonamentów postojowych. Karty postojowe (do samodzielnego uzupełnienia) można nabyć w kioskach, na poczcie, w obiektach handlowych oznaczonych piktogramem, u parkingowych (oznaczeni żółtymi kamizelkami), a także bezpośrednio z Biurze Strefy Parkowania na ul. Retoryka 1. W większości przypadków parkingowych zastąpiły parkometry, które są obecne prawie na każdym płatnym parkingu. Opłaty zależą od przewidywanego przez nas czasu parkowania.

Osoby niepełnosprawne

Dobrą wiadomością dla osób niepełnosprawnych są symboliczne opłaty za parkowanie w obszarze strefy płatnego parkowania. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa, podaje:

„Osoby niepełnosprawne przyjeżdżające do Krakowa mogą parkować z ulgą w obszarze strefy płatnego parkowania

Osoby niepełnosprawne, posiadające Kartę Parkingową, przyjeżdżające do Krakowa samochodem, mogą parkować z ulgą w strefach płatnego parkowania.
Istnieje możliwość wykupienia przez osobę niepełnosprawną ulgowego Abonamentu Postojowego, ważnego od 1 do 12 miesięcy. Koszt Abonamentu Postojowego wynosi 2,5 zł / miesiąc.[…]”.

Pamiętajmy o opłaceniu naszego parkowania, gdyż po powrocie możemy zastać przykry dla nas mandat. Nie zapominajmy również o zasadach parkowania takich jak odpowiednia odległość na chodniku czy też nie stawanie obok przejścia dla pieszych (to ostatnie może nas sporo kosztować).

Licencja: Creative Commons