Początki historii zegarów i zegarków, czyli pierwsza połowa osiemnastego wieku nie wiążą się z konkretnymi firmami, gdyż ich wytwarzaniem zajmowały się pojedyncze osoby zwane mistrzami. Jednak nie znaczy to że nie było rywalizacji i konkurencji. Wręcz przeciwnie, każde duże szanujące się miasto musiało posiadać doskonałej jakości zegary. W dbaniu o jakość zegarów brylowały między innymi miasta angielskie, niemieckie, a także polskie. W Polsce dużą sławą cieszyli się Gugenmusowie. Była to rodzina z której wywodziło się wielu doskonałych zegarmistrzów.
Najpopularniejszymi obecnie zegarkami są oczywiście zegarki szwajcarskie. Z tego kraju pochodzi bardzo duża liczbą renomowanych firm, które zajmują się sprzedażą głównie ekskluzywnych zegarków. Jednym z głównych powodów jakie złożyły się na to, że to właśnie zegarki szwajcarskie są najlepszej jakości była pogoda i ukształtowanie terenu jakie znajduje się w Szwajcarii. Za każdym razem gdy nadchodziła zima i spadało dużo śniegu, wioski, szczególnie te znajdujące się w dolinach, zostawały praktycznie całkowicie odcięte od świata. Wtedy mieszkańcy tych wiosek, mając dużo wolnego czasu, skupiali się na wielu innych zajęciach, po to by więcej dorobić. Trzeba przypomnieć że w osiemnastym wieku, mieszkańcy Szwajcarii nie byli, tak zamążni jak obecnie, dlatego tym bardziej byli zdeterminowani do tego by zwiększyć swoje dochody. Jedną z najczęściej wykonywanych chałupniczo prac, było wytwarzanie elementów z których potem wytwarzano zegarki szwajcarskie.
Do rozkwitu produkcji zegarków w tym górskim kraju, przyczyniły się również wojny i różnego rodzaju prześladowania w Europie. W wyniku których do Szwajcarii trafiła duża liczba osób które zajmowały się wcześniej wytwarzaniem zegarków lub zawodami z tym ściśle związanymi. Polska też ma swój udział w tym rozkwicie. Emigrant powstania listopadowego Antonii Patek, skupił w jednym miejscu grupę polaków którzy zajmowali się zegarmistrzostwem i tak powstała jedna z obecnie czołowych marek wytwarzających zegarki szwajcarskie firma Patek Philippe.
Kolejnym powodem który wpłynął na to że zegarki szwajcarskie opanowały świat, jest fakt że Szwajcaria to małe Państwo, o stosunkowo małej liczbie mieszkańców. Dlatego w poszukiwaniu zbytu wiele fabryk wytwarzających zegarki szwajcarskie kierowało się do krajów sąsiednich.
Szwajcarscy wytwórcy zegarków nauczyli się zatem radzić ze wszelkimi przeszkodami losu. Opanowali oni bardzo dobrze metody handlu i w czasie różnego rodzaju kryzysów, potrafili sobie z nimi radzić. Przykładem może być największy jak do tej pory kryzys który dotknął firmy produkujące zegarki szwajcarskie. Kryzysem tym było masowe wprowadzenie na rynek całego świata, bardzo tanich i znacznie bardziej funkcjonalnych zegarków elektronicznych. W początkowym okresie firmy te bazowały na swojej renomie. Dzięki wytwarzaniu bardzo wysokiej jakości niezawodnych praktycznie zegarków, firmy te uzyskały sporą liczbę stałych klientów, którzy wychodzili z założenia, że jedyne porządne czasomierze, to zegarki szwajcarskie. Do tego doszły działania producentów, którzy postarali się o obniżenie kosztów produkcji i zmianę jej organizacji, obecnie zauważyć można wzrost zainteresowania zegarkami szwajcarskimi.
O ponownym wzroście popularności świadczy między innymi wzrost ilości dystrybutorów takich zegarków. Zegarki szwajcarskie sprzedawane są w coraz częściej powstających sklepach internetowych, ale także i w tradycyjnych. W naszym kraju wzrost zainteresowania może być łączony między innymi z niewielkim wzrostem płac, ale także z rosnącymi wymaganiami konsumentów, dla których coraz ważniejsza staje się jakość i solidność wyrobu, a nie tylko niska cena.