Diamenty mają w naszej kulturze miejsce bardzo wyjątkowe i cenimy je sobie niesamowicie od wielu lat, zwłaszcza w specjalnie oszlifowanej formie brylantów. Ich znana wszystkim twardość ma jednak liczne zastosowania, które jesteśmy w stanie kreować tak naprawdę dopiero od niedawna.

Data dodania: 2014-05-22

Wyświetleń: 1333

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Diament – to brzmi dumnie. I użytecznie.

Liczy się twardość

Narzędzia diamentowe wykorzystujemy przede wszystkim dlatego, że diament to jeden z najtwardszych materiałów, jakie są nam dostępne bez ponoszenia zupełnie niedorzecznych kosztów, chociaż oczywiście w tym wypadku koszt też jest dość wysoki. Na szczęście w zdecydowanej większości narzędzia diamentowe nie są już wykonywane z diamentów naturalnych, ale z produkowanych w specjalnych fabrykach diamentów sztucznych. Są one popularniejsze i tańsze, niż nam się wydaje, a ich twardość jest porównywalna do naturalnego diamentu.

Cięcie najtwardszych rzeczy

Twardość, w najprostszym ujęciu, definiujemy jako fakt starcia jednego przedmiotu za pomocą drugiego przedmiotu. Innymi słowy, twardy jest ten materiał, który się nie uszkodzi, a miękki jest z kolei ten, który zostanie uszkodzony, a raczej przecięty podczas obróbki. Tę właśnie zasadę wykorzystują specjalne tarcze diamentowe, które używane są do szlifowania i po prostu do cięcia różnych innych materiałów. Takie tarcze diamentowe są oczywiście stosunkowo drogie i nie wykorzystuje się ich do cięcia drewna, ale do radzenia sobie z takimi substancjami, jak kamienie.

Proszę otworzyć szeroko

Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, narzędzia diamentowe wykorzystywane są także w oddziaływaniu na nasze ciało. Robią to dentyści. Nie wykorzystują oni oczywiście tarcz diamentowych, ale w wiertłach używanych do borowania, znaleźć można właśnie sztuczne diamenty. Nie we wszystkich, bo nie wszędzie aż taka twardość jest potrzebna, ale tam, gdzie trzeba być dokładnym, możliwie szybkim i delikatnym, diamenty sprawdzają się idealnie.

Ilość zastosowań rośnie

Produkcja narzędzi z diamentów wymaga stosowania bardzo wysokiego ciśnienia, dzięki któremu węgiel przybiera swoją krystaliczna formę i staje się bardzo twardy. Wraz z rozwojem technologii jego kreowanie wychodzi nam coraz lepiej i można się spodziewać, że za niedługo całkiem już popularne narzędzia i różnego rodzaju tarcze diamentowe staną się popularniejsze. Będziemy mieli dokładnie taką samą sytuację, jak w przypadku stomatologii, gdzie bez diamentów można by sobie poradzić, ale ich wykorzystywanie znacznie ułatwia pracę i wyraźnie poprawia jej efekty. Podobnych pól naszej działalności jest bardzo wiele.

Licencja: Creative Commons