Wojna niesie ze sobą wiele przemocy oraz zniszczeń i przez zdecydowaną większość ludzi postrzegana jest jako zjawisko wielce negatywne. Jednak jeżeli już chcemy doszukiwać się tutaj jakichkolwiek pozytywów, to powinniśmy wspomnieć o technologiach wojskowych, które przeniknęły do świata cywilów.  

Data dodania: 2012-09-18

Wyświetleń: 3226

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie wiele urządzeń, chociażby tych związanych z RTV, lub nawet AGD, to sprzęt niegdyś stosowany oraz co ważne z zaprojektowany dla armii.

Urządzenia sterowane na odległość

Bardzo szerokie zastosowania w wojsku znalazły różnego rodzaju urządzenia, które sterowane były na odległość. Co prawda pilot radiowy był wynalazkiem Nicola Tesli i miało to miejscu już pod koniec XIX wieku, jednak dopiero działania wojenne uzmysłowiły nam, jak ogromne zastosowania może mieć ten wynalazek. Otóż możemy tutaj wymienić chociażby uruchamianie detonatorów za pomocą fal radiowych, czy obecnie bardzo popularne drony.

Pilot telewizyjny w zegarku

Pilot do telewizoraz z zegarkiem

Zastosowania cywilne są tutaj stricte powiązane z RTV. Jako przykład mogą nam posłużyć bardzo dobrze znane piloty do telewizorów. Obecnie w tego typu sprzęcie mamy do czynienia z falą elektromagnetyczną bliską częstotliwości fali podczerwonej, a nie fali radiowej jak to miało miejsce w pierwowzorze. Jednak idea działania pozostała niezmienna.

Rozszerzenie rzeczywistości

Połączenie wirtualnego świata z rzeczywistym, to kolejna technologia wywodząca się z zastosowań wojskowych. Jako przykład niech posłuży nam tzw. rozszerzona rzeczywistość zaimplementowana na początku lat 90. minionego stulecia, przez inżynierów Boeinga. Otóż opracowali oni specjalne okulary, które umożliwiały oglądanie wiązek kabli bez konieczności demontowania pokryw, które je przysłaniały. Oczywiście monterzy widzieli tylko wirtualne przewodu, które nałożone były na realne elementy przysłaniające kable, jednak tego typu połączenie tych dwóch światów znacząco ułatwiało pracę technikom.

Kokpit F-16

Kokpit F-16

A jak wygląda sytuacja wirtualnej rzeczywistości w dzisiejszych czasach? Otóż największe pole do popisu technologia ta znalazła w szeroko rozumianym świecie rozrywki multimedialnej, a zwłaszcza w tzw. grach komputerowych.

Nawigacja GPS

Kolejnym przykładem transferu technologii militarnych do świata cywilów może być nawigacja satelitarna, która obecnie zaliczana jest do RTV. System ten w zamyśle konstruktorów miał służyć tylko armii Stanów Zjednoczonych. Musimy pamiętać, że okres przypadający na pracę nad tą technologią, pokrywał się z tzw. Zimną Wojną. Każde z rywalizujących państw chciało zaznaczyć swoją przewagę. Niewątpliwe system tego typu dawał taką możliwość, gdyż mógł być wykorzystany np. do samonaprowadzania pocisków na wybrany cel.

Obecnie jesteśmy wręcz otoczeni przez tego typu urządzenia. Spotykamy je w samochodach, samolotach, na pokładach statków, u geodetów oraz wszędzie tam, gdzie istotna jest dokładna lokalizacja.

Sprzęt komputerowy

Co prawda początków tego typu sprzętu możemy się doszukiwać już w XVII wieku. Były to jednak maszyny mechaniczne, które z obecnymi komputerami miały niewiele wspólnego. Prawdziwy skok wydajnościowy nastąpił właśnie w czasie II Wojny Światowej. Wtedy to zaczęły powstawać super wydajne maszyny – oczywiście jak na tamte czasy. Jako przykład możemy tutaj wymienić chociażby niemiecką maszynę Z3, amerykański ENIAC, albo brytyjski Colossus.

Super komputer NASA

Columbia Supercomputer

Obecnie znaczenie komputerów w naszym codziennym życiu, jak również w światowej gospodarce oraz nauce jest ogromne. Wiele dziedzin przeżyłoby zapaść, gdyby nagle urządzenia tego typu zniknęły z naszej planety. Obecnie wiele urządzeń mobilnych, np. telefony, to również w pewnym sensie specyficzne komputery. Nie ma tutaj krzty przesady, gdyż np. współcześnie produkowane smartfony posiadają tę samą budowę strukturalną co popularne Pecety.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena