Nagroda Nobla przyznawana jest za wybitne osiągnięcia mające znaczny wpływ na ludzkość. Niestety, wśród różnych dziedzin, które znalazły się na liście nagradzanych, nie ma architektury. Czy to znaczy, że architektura nie ma wpływu na nasze życie? Oczywiście, że ma. Dobrze o tym wiedzieli fundatorzy nagrody Pritzker Prize.

Data dodania: 2013-04-04

Wyświetleń: 1371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pritzker Prize – „Nobel” w dziedzinie architektury

Pritzker Prize - czym jest i komu jest przyznawana? 

Z pewnością każdy przyzna, że kubatura domu i jego aranżacja ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i komfortu. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze potrafi inspirować do działania, wyciszać lub sprzyjać nastrojowi do rozmyślań. Nawet, gdy przeglądamy wizualizacje projektów, naszą uwagę przyciągają te budynki, które mają odpowiednio dużą przestrzeń, są funkcjonalne oraz wykończone w taki sposób, by uprzyjemniać nam przebywanie w danym obiekcie. Do takiego wniosku doszło małżeństwo Jay i Cindy Pritzker, właściciele sieci hoteli Hyatt zlokalizowanych na całym świecie. Gdy oddali do użytku nowy hotel Hyatt Regency Atlanta, od razu zauważyli, że aranżacja i projekt ma wpływ na samopoczucie gości oraz pracowników. Chociaż świadomość architektoniczna rodziny Pritzkerów była duża z samego faktu zamieszkania (mieszkali w Chicago – wśród wieżowców), to nowe doświadczenie uzmysłowiło im wagę architektury dla społeczeństwa. Myśl ta stanowiła inspirację do ufundowania nagrody – nagrody, która zwiększałaby świadomość społeczną i motywowała architektów do większej kreatywności.

Nagroda podkreśla znaczenie architektury w kształtowaniu życia codziennego każdego z nas. Po raz pierwszy nagroda została przyznana w roku 1979 i od tamtej pory nieprzerwanie każdego roku nagradzany jest jeden wybitny architekt (w roku 2001 oraz 2010 Pritzker Prize odebrało dwóch architektów). W roku 2012 laureatem został Wang Shu – architekt i profesor żyjący i tworzący na terenie Chin. Wang Shu otrzymał 100 tys. dolarów oraz brązowy medal. W tym roku nagrodę otrzymał Toyo Ito z Japonii. 

Gdy następnym razem będziecie robić zakupy, czekać na pociąg lub załatwiać sprawę w urzędzie, zwróćcie uwagę na architekturę budynku, w którym się znajdujecie i pomyślcie, jak otoczenie wpływa na Wasze samopoczucie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena