Wydawać się może, że taśmy klejące istniały od zawsze i że jest to bardzo naturalny element wyposażenia domowego. Jednak wynalazek ten dopiero miał miejsce w latach dwudziestych XX wieku. Wcześniej coś takiego jak „taśma klejąca” nie było znane, znano tylko kawałek materiału pokryty klejem. Nie wiedziano jednak, jak to nazwać.

Data dodania: 2017-07-03

Wyświetleń: 875

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciekawostki o taśmach klejących

Kto wynalazł taśmę klejącą?

Okazuje się, że wynalazł ją Ruchard Drew. Pracował on w warsztacie samochodowym i była ona mu bardzo potrzebna. Jak widać, potrzeba jest matką wynalazków. Oczywiście opatentował on swój wynalazek i odtąd już życie było prostsze.

„Taśma klejąca z celulozy”

W 1928 roku powstała pierwsza taśma klejąca z celulozy. Taka taśma składała się z następujących elementów:

 • kleju – oczywiście trudno sobie wyobrazić taśmę klejącą bez kleju
 • podkładu
 • warstwy celulozy – czyli nierozpuszczalnej w wodzie substancji, która potrafi sklejać różne elementy
 • powłoki antyadhezyjnej – jest ona bardzo potrzebna, aby taśma klejąca działała sprawnie

Do czego dzisiaj wykorzystujemy taśmy klejące?

Dzisiaj taśmy są wykorzystywane nie tylko w wielkich firmach, czy do klejenia części aut. Dzisiaj skleić można sobie na przykład kartki w zeszycie. Wiadomo, że zeszyt może się czasem rozlecieć. Wówczas warto sięgnąć po taśmę klejącą. Często w biurach mają takie taśmy w swym podstawowym wyposażeniu. Często korzystają też z taśm studenci.

Kolorowe taśmy

W sklepach mają często kolorowe taśmy. Można więc dopasować kolor taśmy do okładki zeszytu, który chcemy skleić. Albo do okładki książki. Ale czy wiesz, co znaczy poszczególny kolor taśmy klejącej?

 • Zielone taśmy klejące – taki kolor kojarzy się ze spokojem i harmonią wewnętrzną. Zieleń działa relaksująco, łagodzi napięcia i działa odprężająco na umysł. Taki kolor taśmy skojarzy się również z wiosną i odnową.
 •  Niebieskie taśmy klejące – dodają świeżości. Wprowadzają także spokój. Niebieski relaksuje i odpręża. Tego typu kolor taśm cieszy się dużym powodzeniem, bo to ulubiony kolor ludzi. Niebieski bardzo dobrze pasuje do żółtego koloru, więc niebieską taśmę można połączyć z żółtą.
 • fioletowe taśmy klejące – ten kolor taśmy znakomicie wycisza i kojarzy się z duchowością. Fiolet ułatwia panowanie nad emocjami i jest to kolor niezwykle ekskluzywny. Znakomicie pasuje do kosmetyków. Jeśli zatem chcesz zakleić pastę do zębów czy szampon, zastosuje fioletową taśmę klejącą, będzie znakomicie pasowała.
 • Różowe taśmy klejące – są optymistyczne i radosne. Zastosuje ten rodzaj taśmy, jeśli chcesz poprawić sobie nastrój. Róż działa uspakajająco, zmniejsza agresję, także taka taśma zmniejszy twoje napięcie psychiczne. Róż zmniejsza też poczucie osamotnienia, także różowa taśma klejąca może być twoją przyjaciółką!
 • Żółte taśmy klejące – są bardzo żywe, pełne radości, bo taki jest właśnie żółć. Żółta taśma wprowadzi inspirację i doda ci pewności siebie. Żółć dobrze pasuje do fioletu, więc można skleić taką taśmą rzeczy, które są fioletowe.
 • Czerwone taśmy klejące – są bardzo żywe. To idealny kolor na depresję, bo wprowadza radość i moc. Ten kolor oddaje też emocje. Świetnie pasuje do szarości, więc możemy czerwień zastosować do szarych zeszytów.
 • Pomarańczowe taśmy klejące – pomarańcz dobrze pasuje do fioletu, więc można te kolory ze sobą połączyć. Poza tym pomarańczowy kolor daje inspirację, a także dodaje ciepła. Kolor ten poprawia nastrój, więc z pomarańczową taśmą będzie ci radośnie.

Warto więc, wybierając taśmę klejącą, postawić na kolory. Kolorowe taśmy wprowadzą energię, radość w nasze życie. Oczywiście nie do wszystkiego pasuje taśma kolorowa. Czasami trzeba zastosować minimum koloru, bo na przykład uniwersalna szarość czy czerń pasują bardziej. Jednak nie zapominajmy o kolorach, bo dzięki nim w naszym biurze będzie ciekawiej i mniej ponuro.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena