Artykuł omawia rodzaje szycia oraz właściwy dobór ilości materiału do okna, który jest równie ważny co wybór wzoru i materiału. Nie bądź rozczarowana jeżeli materiał nie marszczy się tak jak powinien, zaznajom się z podstawami.

Data dodania: 2010-06-16

Wyświetleń: 10585

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje usług szycia

Pisząc o temtcie takim jak szycie firan i zasłon nie sposób pierw wymienić rodzaje obszycia. Zakupione firany można wykończyć na wiele sposobów tak aby jak najlepiej pasowały do wystroju wnętrza. Jest kilka rodzajów szycia:
- skrócenie firany,
- samo obszycie boków,
- obszycie boków i wszycie taśmy marszczącej,
- obszycie boków wszycie taśmy, wylamowanie firany,
- obszycie boków wszycie taśmy, wylamowanie firany, uszycie przelotek ("kółek").

Do większości z powyższych usług indywidualnie dla każdej osoby wylicza się „metry szycia” lecz są także firanki, zasłony lub zestawy w których przelicznik jest na godziny szycia.

Jak liczyć metry szycia?

W każdej firanie w której została zamówiona najprostsza usługa szycia (obszycie boków i wszycie taśmy) indywidualnie wylicza się metry szycia, które mnoży się przez cenę jaką oferuje nam sprzedawca i otrzymuje wycenę. W firance z zamówiona usługa szycia wykonuje się następujące czynności:
- obszywa się oby dwa boki firany
- wszywa się taśmę marszczącą
Taśmę marszcząca należy wszyć podwójnie, ze względu na jej szerokość a także po to aby solidnie trzymała się przy firanie. Zsumowane metry szycia (obydwa boki firanki i podwójna szerokość) przemnaża się przez kwotę zaoferowaną przez sprzedawcę. W przypadku zamówienia kompletu lub zasłony, która wymaga upięcia lub jest skomplikowana cenę za usługę szycia wyznacza sprzedawca.

Jak kupować firany?

Przy zakupie firanki należy pamiętać o tym iż najlepszą proporcją przy doborze stosunku szerokości firany do szerokości karnisza jest 1:2 lub 1:2,5 (czyli na 1 cm karnisza przypada 2 cm lub 2,5 cm firanki) Należy pamiętać o tym że nie wszystkie taśmy są przystosowane do marszczenia firan do 2:5 raza. Wysokość firan powinno się mierzyć od końca żabki do miejsca w którym ma się ona kończyć lub do podłogi.


Jak kupować zasłony?

Najważniejszą informacją przy doborze zasłon jest jej wymiar. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zmierzyć dokładne wymiary, zasłona powinna delikatnie zwisać kilka cm nad ziemią a po zsunięciu ze sobą powinny całkowicie się rozmarszczać. Szerokość zasłony przed zmarszczeniem powinna być o połowę mniejsza niż szerokość karnisza. Do zasłon oferowane są wszelkie rodzaje klamr i chwost które po spięciu uatrakcyjniają wygląd zasłony. Do zasłon wszywane są również taśmy marszczące które po przymarszczeniu na „stałe” uniemożliwiają jej rozsunięcie. Należy również pamiętać o funkcjonalności zasłon, w większości zakupów, zasłona ma być sztywna i nie przepuszczać światła, rzadko zdarza się aby materiał miał spełniać tylko i wyłącznie estetyczny wygląd. 
Dobór taśm marszczących
Na dzisiejszym rynku jest dostępna duża gama rodzajów taśm marszczących, wszystkie różnią się sposobem układania firany po powieszeniu. Dobór taśmy nie jest tak szalenie ważny co wybór firany lecz ma także spore znaczenie. Po wszyciu i umarszczeniu taśmy często okazuje się iż wzór firany nie prezentuje się już tak ładnie jak na sztywno, firana traci na wyglądzie. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, istnieje pewien sposób który pozwala na wyjście z sytuacji mianowicie, zawsze można rozmarszczyć taśmę i ręcznie upiąć firanę w falę, tak upięta firana będzie prezentowała się o niebo lepiej. Należy zwracać uwagę na dobór taśmy lecz nie jest on aż tak bardzo istotny by rozmyślać godzinami.

Zakończenie

Wprawdzie kosztortysy są wyliczane przez sprzedawców jednak aby nie było rozczarowania, że firanki i zasłony się nie układają tak jak sobie tego życzyliśmy lepiej zapoznac się z tematem zani przystapim do zakupu lepiej jest wiedziec precyzyjnie czego szukamy niz liczyc na domysly sklepikaza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena