W dzisiejszych czasach wychodzenie na zakupy jest coraz mniej popularne. Ludzie starają się nie wychodzić z domów, zwłaszcza w dużych miastach pomimo, że są tam atrakcyjne miejsca jak np. duże domy handlowe. Zakupy robi się nie odchodząc od komputera.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 2105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sklep tradycyjny

Zakupy robi się nie odchodząc od komputera, nie tylko dlatego, że ktoś jest leniwy ale dlatego, że po prostu ludzie mają coraz mniej czasu na cokolwiek - również na zakupy. Zakupy w zwykłym stacjonarnym sklepie gwarantują nam obejrzenie produktu z bliska dotkniecie go powąchanie, zadania sprzedającemu pytań na które uzyskamy natychmiastową odpowiedz no i oczywiście po zakupie i powrocie do domu można zacząć użytkować przedmiot który w razie potrzeby można zareklamować. Jednak należ pamiętać, że jeśli sprzedawcą jest rzetelny sklep, reklamacja towaru zakupionego przez Internet jest na lepszych warunkach dla kupującego niż w przypadku normalnej transakcji. Zwykle zakupy dają większą satysfakcje niż zakupy online jednak mimo to cieszą się one coraz to większą popularnością właśnie ze względu na czas. Nie ma się o dużo rozpisywać Polska to nie U.S.A. i jeszcze długo lodówki nie będą u nas same zamawiać jedzenie więc do tego czasu jesteśmy "skazani" na ciągłe korzystanie z normalnego sklepu.

Zakupy przez internet

Zakupy internetowe mają swoje plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć przede wszystkim duży wybór i porównanie cen, wszystko w kilka minut, co skutkuje trafnym zakupem, lecz do każdego zakupu należy doliczyć koszt dostawy który zazwyczaj nie jest niski, w efekcie możemy uzyskać zakup w cenie sklepów tradycyjnych i w dodatku z kilku dniowym opóźnieniem związanym z wysyłka. Ponadto przedmiotów oferowanych w Internecie nie możemy dotknąć, posmakować czy powąchać wszystko opiera się na opisie produktu który, odpowiednio dla każdego nie jest satysfakcjonujący, bowiem każdy z nas o danym produkcie chciałby wiedzieć co innego.

Do kolejnej cechy zakupów online należy możliwość nadużycia ze strony sprzedawcy, który może nas oszukać i wysłać uszkodzony produkt bez możliwości prawa do reklamacji lub w ogóle nic nie wysłać niestety lecz takich nieuczciwych sprzedawców jest raczej coraz mniej niż więcej. Chociaż na serwisach aukcyjnych są rzekomo zabezpieczenia transakcji oraz system komentarzy to jest to bardziej ułuda bezpieczeństwa niż faktyczne zabezpieczenie.

Nie tylko aukcje

Jeśli zdecydujemy się na zakupy internetowe nie ograniczajmy się tylko do serwisu aukcyjnego na którym co prawda jest bardzo duży wybór lecz należy wziąć pod uwagę, że ceny aukcji i prowizji narzucane przez np. serwis Allegro są tak duże że, sprzedawcy zawyżają ceny towarów, które w o wiele niższych cenach nawet o 30% można zakupić w ich sklepach internetowych. Każdy poważny sprzedawca będący firmą, który posiada sklep internetowy, posiada konto na jakimś serwisie aukcyjnym - sprawa jest prosta, jeśli widzimy przedmiot który nas satysfakcjonuje zawsze można go kupić w sklepie internetowym u tego samego sprzedawcy w niższej cenie nawet o wartość wysyłki i większej.

Sprzedawcy zawsze preferują sprzedaż poza aukcją. Wszystko to spowodowane jest cenami prowizji i wystawienia aukcji, sprzedający woli sprzedać taniej na swoim sklepie internetowym nie płacąc przy tym żadnych prowizji, które musi doliczać do miesięcznego rozliczenia i uwzględniać przy każdorazowym wycenianiu towaru na aukcjach.

Kupujmy z głową

Reasumując dobrze jest kupować poprzez Internet, jeśli to robimy to musimy troszeczkę się namęczyć aby kupić coś taniej. Pamiętajmy wybierając towar na aukcji można kupić go taniej w sklepie internetowym. Natomiast kupując w zwykłym sklepie i czasem w Internetowym (zwłaszcza przy dużych zamówieniach) możemy się targować co w efekcie da nam zarazem większą satysfakcję z zakupu i niższą cenę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena