Cera naczynkowa to problem wielu dorosłych osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Polega on na występowaniu pojedynczych rozszerzonych naczynek lub skłonności do rumienia. Często przyczyną problemów jest alergia, zmiany hormonalne czy nadciśnienie. Jeśli posiadamy taką cerę, warto pamiętać o kilku zasadach.
W przypadku tego rodzaju cery niezwykle ważna jest profilaktyka. Powstałych teleangiektazji nie można zlikwidować inaczej, jak podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym.
Należy pamiętać, że skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa na temperatury zarówno wysokie, jak i niskie. Dlatego należy chronić się przed słońcem i nie korzystać z solarium. Zalecane jest stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB, a w okresach jesienno-zimowych - kremów chroniących przed zimnem i wilgocią.
Na cerę naczynkową ma także wpływ nasza dieta. Należy więc unikać alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także ostrych i kwaśnych przypraw. Niezalecane jest również spożywanie gorących napoi i potraw.
Warto natomiast stosować preparaty czy zioła, które zawierają:
- witaminę C – która uszczelnia naczynka (dzika różna, porzeczki),
- witaminę K (szpinak, brokuły),
- witaminę PP - która zapobiega pękaniu naczynek,
- flawonoidy – które wzmacniają naczynka (zielona herbata, miłorzęb japoński czy rumianek).
Do pielęgnacji należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej oraz maseczki łagodzące i wzmacniające. Maseczki można sporządzić samemu według sprawdzonych przepisów, np. z siemienia lnianego, kwiatu nagietka czy rumianku.