Nie tylko wzrok, ale i zapach jest potężnym zmysłem, gdy pomiędzy dwoma początkowo obcymi sobie osobami pojawia się więź. Niektórzy po prostu mają w sobie to coś, inni jednak, aby przyciągnąć uwagę, muszą nieco pomóc swojemu osobistemu czarowi. Właśnie w tym kontekście często pojawia się temat feromonów .

Data dodania: 2015-07-31

Wyświetleń: 3831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym są feromony?
Feromon z języka greckiego oznacza „przekaźnik podniecenia” od wyrazów ferein, czyli niesie i horme, czyli pobudzenie. Feromonami nazywa się substancje semiochemiczne, to znaczy używane przez zwierzęta(w mniejszym stopniu również u ludzi) do wywierania wpływu na otoczenie, także w celu informowania partnerów o gotowości płciowej. Służą one między innymi do zwabiania osobników płci przeciwnej i wywołują pożądaną reakcję już przy minimalnym stężeniu.

Istnienie feromonów jest udowodnione naukowo w przypadku owadów i gryzoni, jednak u człowieka ich działanie nie zostało całkowicie potwierdzone, chociaż dostępnych jest kilkadziesiąt doniesień, że nasz organizm feremony produkuje oraz jest w stanie je wychwycić. Istnieje teoria, że na drodzę ewolucji nasze zmysły odpowiadające między innymi za czucie feromonów po prostu zanikły. Jedne z badań pośrednio dowiodło, że oddech i pot mężczyzn, ale i również kobiet zawiera związki, które decydują o ich atrakcyjności, pożądaniu wśród kobiet i mężczyzn, co ma połączenie przede wszystkim z hormonami oraz wpływ na nie.

Feromony jak perfumy
Producenci perfum zawierających feromony pilnie strzegą ich receptur. Przede wszystkim można znaleźć w nich syntetyczne wzmacniacze naturalnego zapachu, na przykład takie jak kastoreum, ambra, cywet, piżmo produkowane przez zwierzęta – zawierają one różne składniki, między innymi androstenol, androstenon oraz androsteron, które obecne są w wydzielinach człowieka, a które dodane do wód toaletowych i perfumowanych czynią z nich zmysłowe pachnidła uznawane także za afrodyzjaki. To z kolei powoduje, że feromony, które można zakupić w sklepach specjalizujących się w tego rodzaju branży, naprawdę działają.

W efekcie osoba używająca feromonów może poprawić poziom komunikacji, pewności siebie – nie tylko w sprawach intymnych, ale na tle biznesowym, czy czysto koleżeńskim. Wzbudzenie zainteresowania u płci przeciwnej nie jest w związku z tym tak trudne, co powoduje, że mężczyźni i kobiety stosujący tego rodzaju środki, nie mogą narzekać na  szczególne powodzenie i wyróżnienie się z tłumu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena