Peelingi należą do najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Peelingi możemy podzielić na mechaniczne i chemiczne w zależności od metody usuwania martwych komórek naskórka. Słabsze peelingi możemy samodzielnie wykonać w domu, przy pomocy dostępnych kosmetyków z drogerii. Rynek kosmetyczny oferuje nam szereg kosmetyków przeznaczonych do tego celu. Jest to świetny sposób na poprawę kolorytu skóry i polepszenie jej ogólnej kondycji.
W uszkodzeniach skóry tj. blizny potrądzikowe możemy zafundować sobie specjalistyczny głębszy peeling. Jest to zabieg, który może być wykonany tylko przez doświadczonego dermatologa. Często trądzik pozostawia blizny przy których jeden zabieg nie wystarcza. Należy jednak mieć na uwadze również, że peelingi chemiczne nie należą do najtańszych zabiegów. Widoczny efekt jest dopiero po serii peelingów chemicznych, powtarzanych co jakiś czas. Częstotliwość i stopień intensywności peelingu wyznacza lekarz. Możemy wyróżnić peelingi powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie.
Głębszych peelingów nie wolno pod żadnym pozorem wykonywać latem. Promienie słoneczne w tym okresie są bardzo intensywne a skóra po zabiegu wyjątkowo delikatna. Istnieje, więc ryzyko przebarwień po słonecznych. Idealnym okresem do poprawy stanu skóry peelingami to czas jesieni, zimy i wczesnej wiosny.
Jeśli jesteśmy już zdecydowani na peeling musimy udać się na konsultacje do swojego lekarza. Dermatolog wyjaśni jakich efektów możemy się spodziewać i dobierze odpowiedni dla nas zabieg.