Planowanie dziecka to nie tylko zastanawianie się nad jego płcią, imieniem czy gromadzeniem setki dobrych rad od bardziej doświadczonych krewnych i znajomych. To również czas, by skompletować wyprawkę dla maluszka i siebie, w tym odpowiednią bieliznę ciążową, pozwalającą przeżyć trudny czas w jak największym komforcie.

Data dodania: 2015-09-16

Wyświetleń: 855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Możliwości bielizny ciążowej
Każda kobieta wie, że dobrze dobrana bielizna pozwala nie tylko na uzyskanie optymalnej wygody podczas dowolnej codziennej aktywności, ale również gwarantuje walory higieniczne i umożliwia ukrycie pewnych niedoskonałości sylwetki. W okresie ciąży drobiazgowość przy dokonywaniu wyboru jest jeszcze bardziej wskazana, ponieważ dochodzi jeszcze kwestia zmian w organizmie matki w miarę rozwoju płodu. Często określoną bieliznę zaleca nawet lekarz ginekolog, ponieważ dzięki specjalnym modelom ciążowych majtek czy biustonoszy łatwiej zapobiec dolegliwościom wiążącym się ze wzrostem wagi, większą wrażliwością niektórych części ciała,  pojawianiem się opuchlizn itd. Wygodne, dobrze dopasowane do sylwetki elementy bielizny nie powodują też kłopotów z higieną – nie są obcisłe, a odpowiednio modelują ciało,  nie doprowadzają do powstawania otarć czy dyskomfortu podczas noszenia.

Rodzaje bielizny ciążowej
Oczywiście podstawowym kryterium podczas kupowania jakiejkolwiek bielizny jest jej rozmiar. Zbyt luźne czy zbyt obcisłe modele majtek czy biustonoszy będą niewygodne, poza tym mogą powodować deformację ciała, niezbyt korzystny wygląd i złe samopoczucie. Dopiero po doprecyzowaniu kwestii rozmiarowych warto się skupiać na zawiłościach estetycznych, czyli fasonach, kolorach, aktualnej modzie.
Bielizna ciążowa jest tak przygotowywana, by sprostać wymaganiom i potrzebom kobiet o różnej wadze i kondycji. Chociażby biustonosz na czas ciąży bywa skomplikowaną konstrukcją, której skomplikowania jednak w ogóle nie czuć podczas noszenia. Jest to obowiązkowy element bielizny z uwagi na zmiany w rozmiarze i wrażliwości piersi – normalny stanik mógłby okazać się niewygodny i gwarantujący niedostateczne bezpieczeństwo oraz komfort. Najprawdopodobniej podczas ciąży trzeba będzie kilkakrotnie dobierać rozmiar biustonosza albo zakupić specjalny „rosnący” model (rozciągający się wraz z piersiami). Dobór rozmiaru nie może jednak zachodzić tzw. na oko, przed kupnem każdego kolejnego stanika trzeba dokonać nowego pomiaru. Ta reguła jest istotna zwłaszcza podczas robienia zakupów np. przez internet.
Specyficzna bielizna ciążowa jest dość szeroka, z możliwościami regulacji, zwłaszcza tam, gdzie ciało sporo się zmienia podczas ciąży. Niepożądane, a nawet niedozwolone, są wszelkiego rodzaju szwy czy inne elementy uciskające brzuch lub piersi. Ponieważ piersi i brzuch znacznie się powiększają, również bielizna musi mieć takie możliwości. Ważne może być też zapewnienie ciału możliwości oddychania – niektóre modele bielizny potrafią odprowadzać pot, są przewiewne, nie powodują otarć, odparzeń itd.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena