Wystarczy włączyć dowolny film lub serial historyczny, aby przekonać się, jak na przestrzeni wieków ewoluowała moda – nie tylko w zakresie ubrania i dodatków, ale przede wszystkim bielizny. Najbardziej znamiennym jest fakt zastąpienia krępującego i niewygodnego gorsetu stanikiem – co jednak nie oznacza, iż przeszedł on zupełnie do lamusa. 

Data dodania: 2021-09-17

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

BLOG

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia bielizny erotycznej: od tortur do must-have

Gorset jest obecnie symbolem elegancji i akcesorium pobudzającym wyobraźnię podczas zbliżeń. Oczywiście na początku spełniał zupełnie inną funkcję: kiedy na początku XVIII wieku kroje damskich sukien stały się bardziej dopasowane do ich posiadaczek i podkreślające ich kształty, pawdziwym przedmiotem pożądania stała się smukła, wyraźnie odcinająca się i dopasowana talia. Ówczesne kobiety nie traktowały gorsetu jako bielizny erotycznej, wręcz przeciwnie, w wielu sytuacjach stanowiły niemal narzędzie tortur! Niezwykle trudny do ubrania, ściskający ciało przez cały dzień (lub noc), dopiero w następnym stuleciu zaczął być projektowany z delikatniejszych, miłych w dotyku materiałów; wciąż jednak stanowił element modelujący ciało, a nie podkręcający atmosferę. Gorset spełniający funkcję bielizny erotycznej zaczął istnieć w świadomości ludzi  dopiero w XIX wieku we Francji, kiedy to powstawały pierwsze kabarety, a występujące w nich kobiety prezentowały się na scenie w pięknie zdobionych, krzykliwych strojach. Wraz ze stopniowym popularyzowaniem biustonosza (najpierw klasycznego, na ramiączkach, następnie push-upa czy bardotki) oraz mniej krępujących ruchy i wygodniejszych rodzajów bielizny (modelującego pasa do pończoch, nylonowych majtek, bokserek i szortów, etc.) gorset przestał być nieprzyjemną  koniecznością, a zaczął stawać się seksownym, pobudzającym wyobraźnię elementem garderoby, który na całym świecie wielbiony jest  kobiety i mężczyzn.

Gorset, czyli zgorszenie i fascynacja

Jednak bielizna erotyczna to nie tylko gorset, chociaż faktyczne to on najbardziej się z nią kojarzy. Jak można się domyślić, czasy średniowiecza i renesansu nie sprzyjały rozwojowi tej dziedziny mody, chociaż warto odnotować, że już w starożytnym Rzymie kurtyzany przewiązywały piersi bawełnianymi pasami materiału, aby odpowiednio je wyeksponować. Dalsza historia bielizny erotycznej przez wieki jest dość nudna: pruderyjność wykluczała bowiem świadomą radość z seksu, nie było więc potrzeby stworzenia akcesoriów mu sprzyjających. Sprawa zaczęła zmieniać się w XIX wieku we Francji, skąd rozlała się po Europie, Nowym Świecie oraz stopniowo po francuskich, brytyjskich czy hiszpańskich koloniach. Oprócz wspomnianego już kabaretu, ogromną rolę odegrał tu… postęp technologiczny. Wtedy po całym kontynencie zaczęły krążyć ryciny, fotografie oraz, wreszcie, krótkie filmy z kobietami w seksownych gorsetach, podwiązkach i pończochach. W tym przypadku spełniały one bezsprzecznie funkcję sensualną, stając się pierwszą „współczesną” wersją bielizny erotycznej. Gorsety były ciasno zasznurowane, a podwiązki i pończochy podkreślały kobiece atuty: piersi, pośladki, talię i nogi. Stopniowo wizerunek ten zaczął przenikać i do zwykłych domostw, powolutku wraz ze zmieniającą się mentalnością, stając się przedmiotem pożądania również „porządnych”, zwykłych obywatelek, chcących poczuć się kobieco i seksownie.

Bielizna erotyczna: majtki i ich ewolucja

Na realną rewolucję w długiej historii bielizny erotycznej czekać trzeba było nieco dłużej, a z pomocą znów przyszły nowinki technologiczne. Popularność nylonu, lekkiej bawełny bawełny, satyny czy jedwabiu wpłynęło mocno na zmienność trendów w zakresie krojów i stopniowe odejście od „opancerzonych” elementów garderoby. To z kolei, skorelowane ze zmianami obyczajowymi po II wś i wyczuwalną w powietrzu, zbliżającą się rewolucją seksualną, sprawiło, iż bielizna zaczęła realizować kolejne, nowe funkcje. Nie bez kozery była też klasyczna moda, szczególnie w kwestii majtek: noszone w XVIII wieku pantalony musiały być coraz krótsze i krótsze, ponieważ sukcesywnie skracano fasony kobiecych sukienek i spódnic. Punkt kulminacyjny nastąpił pod koniec lat 40. oraz na początku lat 50., kiedy do masowej produkcji wszedł najpopularniejszy do dziś fason, czyli, po prostu figi – majtki bez nogawek. 20 lat później na salony wkroczyły także majtki typu biodrówki, do dzisiaj niezwykle popularne. Ciekawa jest także historia stringów, która sięga nieco dalej, niż myślimy. Opatentowano je już w 1939 roku, a służyć miały… obchodzeniu przepisów prawa. W latach 30. burmistrz Nowego Jorku zakazał tamtejszym tancerkom kabaretowym występów nago, a sposobem, aby wciąż przyciągać odbiorców i dawać zmysłowe show, było odzianie ich w bardzo skąpe majteczki. Stringi spełniały bowiem umieszczoną w nowym prawie definicję: dzięki temu tancerki nie pojawiały się na scenie nago i mogły kontynuować swoje widowiska!

Bodystocking, pończochy i BDSM

Tymczasem moda, jak to moda, ma w zwyczaju, kołem się toczy, a historia bielizny nie jest tutaj żadnym odstępstwem od reguły. „Uwolnienie” kobiet z ciasnych, niekomfortowych gorsetów i umożliwienie im luźnego, komfortowego noszenia odzieży, którą preferują i na którą mają chęć, stało się realne dzięki umasowieniu produkcji. Nowe, prostsze, lżejsze i duplikowane kroje zagościły wśród modeli staników, majteczek, pasów do pończoch czy bielizny na noc. To, co nosimy każdego dnia, jest praktyczne i komfortowe, dostępne w niekończącej się ilości wzorów i barw. Patrząc jednak na bieliznę, nietrudno zauważyć fascynację tym, co jest już historią: bogatymi i ślicznymi krojami, wymyślnymi koronkami i rozmaitymi zdobieniami. Najlepiej widać to w przypadku gorsetów, ale nie tylko: wciąż ogromną popularnością cieszą się pończochy, pasy do pończoch czy wyszukane figi o różnych, niezwykle ciekawych krojach. Ciekawą opcją jest tutaj popularny bodystocking, czyli połączenie sexy topu oraz pończoch z pasem, doskonale prezentujące się na praktycznie każdej damskiej sylwetce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena