Jubilerzy i artyści stale poszukują coraz to nowych materiałów do tworzenia swoich dzieł. Z tego względu powstaje biżuteria z alternatywnych, nieużywanych wcześniej substancji - takich jak tytan.

Data dodania: 2013-01-17

Wyświetleń: 3335

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ulega wątpliwości fakt, że większość kobiet ceni wyroby ze złota czy srebra. Chętnie noszone są kolczyki srebrne lub złote, bransoletki czy łańcuszki. Warto jednak mieć świadomość, że nie tylko złoto czy srebro wykorzystywane są do wyrobu precjozów. W ofercie sklepów jubilerskich dostępna jest również biżuteria tytanowa. Warto więc poznać „za i przeciw” takiego surowca.

Należy wiedzieć, że tytan na potrzeby jubilerstwa został wprowadzony pod koniec XVIII wieku. Było to spowodowane przede wszystkim jego dość trudną obróbką. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie jest to metal plastyczny - jak złoto czy srebro. Jednak posiada wiele właściwości, które sprawiają, że warto się nim zainteresować.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że największą zaletą tytanu jest odporność na zarysowania i wytrzymałość. Dzięki temu biżuteria tytanowa jest niezwykle trwała i odporna na wszelkie zniekształcenia. Jest przy tym niezwykle lekka. Atutem są również posiadane przez tytan właściwości antyalergiczne. W ten sposób biżuteria z tytanu jest przyjazna osobom uczulonym na nikiel będący domieszką wyrobów z białego złota. Ponadto są odporne na działanie korozji, dzięki czemu mogą służyć nawet przez całe życie.

Niestety wadą biżuterii tytanowej jest to, że nie można jej zmniejszać. Natomiast można ją powiększać, ale maksymalnie do 2 rozmiarów. O ile nie ma to znaczenia, jeśli kupujemy kolczyki, o tyle jest to ważne, gdy decydujemy się na zakup pierścionków czy obrączek ślubnych. W zasadzie jest to jedyną poważną wadą, jaką posiadają biżuteryjne wyroby tytanowe. Co prawda wiele osób za minus podaje kolor surowca. Faktycznie, nie jest tak świecący jak białe złoto, lecz delikatnie poszarzały. Niemniej jednak i takie zabarwienie ma swój urok. Nie wszyscy lubią, gdy biżuteria emanuje blaskiem. Poza tym zawsze istnieje możliwość, by zakupić biżuterię z dodatkiem kamieni szlachetnych.

Warto także dodać, że biżuteria tytanowa jest dużo tańsza niż wyroby ze złota. Dotyczy to nie tylko obrączek ślubnych, choć i w ich przypadku różnica jest najbardziej widoczna. Wyroby tytanowe mogą być więc alternatywą dla kosztownych precjozów, a jednocześnie stanowić atrakcyjną ozdobę dodającą elegancji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena