Biżuteria towarzyszyła człowiekowi od zawsze. Wiek najstarszych ozdób szacowany jest na 22 tysiące lat. Wtedy w charakterze ozdób, ludzie nosili kamyki, muszle, kości oraz zęby zwierząt. Z czasem zaczęto odkrywać nowe materiały oraz sposoby ich produkcji. Dziś biżuteria stanowi nieodłączny element wyglądu prawie każdego człowieka.

Data dodania: 2010-11-09

Wyświetleń: 1841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dawniej kości, dziś korale...

Pierwsi ludzie ozdabiali swoje ciała używając do tego celu przedmiotów, które mogli bez trudu znaleźć czy które stanowiły ich zdobycz. Były to muszelki, kolorowe korale z kamieni, czy trofea z zabitych zwierząt. Wraz z upływem czasu zaczęły zmieniać się techniki produkcji i obróbki biżuterii. Jeśli chodzi o metale, to na początku traktowano je jako materiał z którego wyrabiano ozdoby. Później miedź czy żelazo zamieniono na narzędzia i nimi właśnie produkowano jeszcze droższą biżuterię, wytwarzaną ze złota czy też srebra. Najstarsza biżuteria produkowana z materiałów szlachetnych, liczy sobie około 6 tysięcy lat. Noszona była nie tylko ze względu na estetykę. Pełniła również rolę atrybutu kapłanów w kultach religijnych, a ponadto była symbolem władzy. Takie piękne i cenne przedmioty, ludzie produkowali już w starożytnym Egipcie. Wówczas najpopularniejszy rodzaj ozdób stanowiły amulety. Ich zadaniem była ochrona przed złem, jak i zapewnienie szczęścia. Taką biżuterię bezustannie noszono za życia i nie zdejmowano jej nawet po śmierci. Grecja także nie pozostawała w tyle. Tam z kolei wyrabiano ozdoby nie tylko ze złota czy srebra, ale również ze złoconego brązu. W średniowieczu bardzo ważne w produkcji biżuterii były kamienie. Wierzono, że mają one magiczne właściwości i, że potrafią uzdrawiać. Rozwój chrześcijaństwa sprawił, że kamienie szlachetne stawały się symbolami. Poza tym były one insygniami władzy królewskiej.

Platyna i materiały sztuczne

Wraz z początkiem XX wieku, a więc w czasach zdecydowanie nam bliższych, dużą popularnością zaczęła cieszyć się platyna. Jest to materiał cenniejszy niż złoto, a jego srebrzysta barwa dobrze komponuje się w towarzystwie brylantów. Z czasem jednak, ze względu właśnie na bardzo wysoką cenę, kupowano ją coraz rzadziej. W ostatnim stuleciu, miejsce materiałów szlachetnych zaczęły powoli zajmować materiały sztuczne. Takie artykuły są zdecydowanie tańsze i bardzo dobrze sprawdzają się w roli modnego dodatku na jeden sezon. Wyróżniają się także mnogością użytych materiałów, kolorami i wzorami. Różnego rodzaju modele obejmują kolczyki, korale, pierścionki, czy naszyjniki.

Biżuterię można traktować zarówno bardzo poważnie, jak i z przymrużeniem oka. Można ją nosić w charakterze symbolu, ale równie dobrze jako zabawny, „jednorazowy” element modnej kreacji. Ważne, by cieszyła ona oko noszącego i sprawiała nam radość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena