Zdrowa cera ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na nasz młody wygląd. Dlatego każdej z nas zależy na właściwym rozpoznaniu rodzaju cery i dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Czym więc charakteryzuje się cera tłusta i jak należy o nią dbać?

Data dodania: 2012-10-10

Wyświetleń: 1084

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cera tłusta cechuje się ziemistym, szaro-żółtawym zabarwieniem, rozszerzonymi porami, grubą warstwą rogową i skłonnością do zaskórniaków. Jest błyszcząca. Pod palcami można wyczuć ziarnistości i nierówności. Problemem jest łój wydzielany w nadmiernej ilości, szczególnie w okolicach czoła, nosa i brody. Zaletą, jeśli w ogóle można tak powiedzieć, posiadania cery tłustej, jest fakt, że jest słabo ukrwiona, przez co nie reaguje na mróz czy wiatr. Cera tłusta starzeje się dużo wolniej, ponieważ nie tworzą się zmarszczki mimiczne.

Oczywiste jest, że osoby mające taką cerę robią wszystko, by zmniejszyć wydzielanie łoju. Tu jednak słowo przestrogi. Nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol ani preparatów o silnym działaniu odtłuszczającym. Dlaczego? Otóż preparaty te mogą jedynie pogorszyć stan naszej skóry. Co prawda usuwają łój, ale także powodują wysuszenie skóry. Zmniejszenie ilości wody w skórze może prowadzić do zwiększenie ilości wydzielania sebum, a dodatkowo mamy uczucie ściągnięcia skóry.

Do oczyszczania skóry najlepiej stosować delikatne toniki i żele niezawierające alkoholu i przeznaczone do tego typu cery. Do pielęgnacji zaś warto używać kremy nawilżające o lekkiej konsystencji. Raz lub dwa razy w tygodniu należy peelingować skórę. Nie należy także zapominać o stosowaniu maseczek, które poprawią nawilżenie skóry.

Oprócz zabiegów zewnętrznych warto pamiętać, że ogromny wpływ na cerę ma także nasza dieta. Warto ją wzbogacić o owoce, szczególnie cytrusy, i warzywa.

Licencja: Creative Commons