Najczęstszymi przyczynami tego stanu rzeczy są: niewłaściwe odżywianie, stres, niedobór mikroelementów i witamin, wiek, choroby skóry głowy i uwarunkowania genetyczne.
Włosy są jednym z przydatków skóry. Ich funkcja upiększająca i estetyczna jest dla współczesnego człowieka najważniejsza, bowiem bardzo dużą uwagę przywiązuje on do swojej fryzury i wyglądu. Gęstość i duża objętość - te epitety charakteryzują najmodniejsze fryzury 2011 roku.
Włosy odgrywają ponadto dużą rolę przy utrzymywaniu ciepła.
Na głowie człowieka znajduje się ok. 100 - 150 tysięcy mieszków włosowych. Z każdego mieszka wyrasta średnio 20-30 włosów. Na każdym centymetrze sześciennym skóry głowy usytuowanych jest około 300 włosów. Liczba mieszków włosowych ustala się pomiędzy 9 a 22 tygodniem życia płodowego i jest taka sama przez całe życie człowieka. Tempo wzrostu włosa jest zależna od czynników, takich jak: płeć, wiek, pora roku. Wynosi około 1 cm w ciągu 30 dni. Człowiek każdego dnia traci około 50 - 150 włosów. To zjawisko uzależnione jest od aktualnej fazy cyklu wzrostu włosa.
Włos od zewnątrz otoczony jest cienką osłonką, kolejna warstwą jest kora włosa, warstwa środkowa to rdzeń.
Korzeń jest dolną częścią włosa, która znajduje się w mieszku włosowym, do niego uchodzi gruczoł łojowy. Macierz - to najważniejsza część korzenia - w nim znajdują się żywe komórki włosa, w których to zachodzą procesy metaboliczne i intensywny podział, w wyniku którego, starsze komórki są wypychane do góry, co z kolei powoduje ich rogowacenie oraz obumieranie. W miejsce starych komórek wchodzą nowe, młode komórki.
Trzon - zbudowany jest z martwych komórek, jest to widoczna część włosa. Trzon nie jest unerwiony ani ukrwiony, dlatego obcinanie włosów jest bezbolesne.
To jak zbudowany jest włos i jak wygląda, zależy od rasy człowieka.
Podsumowując, wypadanie włosów spowodowane jest ich budową fizjologiczną, a tylko w niewielkim stopniu człowiek może wpłynąć na taki stan rzeczy swoim trybem życia i odżywianiem.